Menu Region

4,5 miliarda dolarów dla Gruzji

4,5 miliarda dolarów dla Gruzji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
4,5 miliarda dolarów - to wysokość pomocy dla Gruzji, zniszczonej podczas wojny z Rosją, którą zadeklarowali przywódcy światowi na międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli. Znaczna część tej sumy to pożyczki, natomiast niecały miliard dolarów to pomoc sektora prywatnego.
W międzynarodowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele 67 krajów, a także wielkich instytucji finansowych. Po prawie 6-godzinnym spotkaniu ogłosili sumę, którą udało się zebrać. To znacznie więcej niż się spodziewaliśmy - mówiła unijna komisarz do spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner. Pieniądze zostaną przekazane na odbudowę infrastruktury, na pomoc dla uchodźców i na wsparcie gruzińskiej gospodarki.


Międzynarodowy Fundusz Walutowy zadeklarował pożyczkę w wysokości nieco ponad pół miliarda euro, tyle samo co Komisja Europejska ze wspólnej kasy na najbliższe 3 lata. Natomiast Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, oraz Europejsk Bank Odbudowy i Rozwoju to instytucje, które w sumie przeznaczyły około miliarda euro.

Podczas konferencji dodatkowe wsparcie deklarowały też poszczególne kraje z budżetów narodowych. Szwecja, która przekazała 40 milionów euro, to największy darczyńca w Unii Europejskiej. Polska na najbliższe lata przeznaczy 5,5 miliona euro, przede wszystkim na odbudowę infrastruktury.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się