Menu Region

Dworce kolejowe nie są przygotowane do obsługi podróżnych

Dworce kolejowe nie są przygotowane do obsługi podróżnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Blisko połowa polskich dworców kolejowych nie jest w pełni przygotowana do obsługi podróżnych. Takie wnioski - jak ustaliła IAR - znalazły się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Oceniano 265 na prawie 1900 dworców obsługujących pasażerów.
Rzecznik NIK Błażej Torański powiedział, że polskie dworce kolejowe z reguły "są obrazem nędzy i rozpaczy". Kontrolerzy ustalili, m.in., że na 42 dworcach brakowało dostępu do toalet, kas czy poczekalni, na prawie 70 nie funkcjonowały przechowalnie bagażu, a w ponad stu przypadkach odnotowano brak tablic rozkładów jazdy lub ich nieczytelność. Na niektórych dworcach nie było nawet tablicy z nazwą stacji.
Najgorzej wypadły nie tylko mniejsze dworce takie jak Łódź Żabieniec, Wrocław Kuźniki, Oława, Wołów, Gliwice, Tychy, ale i bardziej "strategiczne" miejsca jak Katowice czy Warszawa Centralna i Wschodnia.

Błażej Torański zaznaczył, że zaniedbania nie zawsze są związane z brakiem pieniędzy. Jego zdaniem, nie ma też współdziałania między firmami zarządzającymi - PKP SA i PKP PLK - między innymi w kwestii ochrony obiektów.

Kontrola NIK obejmowała okres od stycznia 2005 roku do lutego bieżącego roku. Ocenie podlegały stan techniczny i przygotowanie do obsługi pasażerów. Więcej szczegółów poznamy jutro podczas konferencji prasowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się