Menu Region

Ostatni polscy żołnierze wracają z Iraku

Ostatni polscy żołnierze wracają z Iraku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ostatni Polacy wracają z Iraku. Za kilka dni cała grupa naszych żołnierzy będzie już w domu. Tym samym zakończy się 5-letnia misja w Zatoce Perskiej.
Kiedy w 2003 roku Stany Zjednoczone zaatakowały Irak, obiecywano, że po obaleniu reżimu Saddama Husajna w kraju zapanuje pokój i dobrobyt. Tymczasem po pięciu latach słaby iracki rząd wciąż nie radzi sobie z rebeliantami, a w kraju powszechne są bieda i frustracja.

Polska prowincja Kadisija i jej główne miasto Diwanija są w porównaniu z całym Irakiem oazami spokoju. Szef lokalnego Radia Diwanija Essa Kabi podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że dobra sytuacja w mieście to w dużej mierze zasługa polskich żołnierzy. - Dzięki Polakom jest lepiej. Według statystyk opracowanych przez naszych żołnierzy, w ciągu roku Diwaniji nie było żadnego poważnego incydentu - dodaje dziennikarz.

Podpułkownik Rafał Ostrowski, który kierował polską grupą bojową opowiada, że w styczniu, kiedy X zmiana przyjechała do Diwaniji, ludzie siedzieli w domach i bali się wychodzić na ulice. - Teraz ludzie siedzą w kawiarniach i restauracjach. W mieście toczy się normalne życie - dodaje Ostrowski w rozmowie z Polskim Radiem.

W irackiej misji wzięło udział 15 tysięcy polskich żołnierzy. Według danych ministerstwa obrony narodowej, operacja kosztowała polskiego podatnika 870 milionów złotych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się