Menu Region

Indie rozpoczęły swoją pierwszą misję księżycową

Indie rozpoczęły swoją pierwszą misję księżycową

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Z indyjskiego poligonu kosmicznego w Shriharikota wystartowała rakieta z satelitą, który ma zostać umieszczony na orbicie wokół księżycowej. To pierwsza indyjska misja księżycowa.
Celem misji jest umieszczenie na orbicie księżyca satelity badawczego Chandrayaan oznaczonego numerem jeden. Po umieszczeniu na orbicie Chandrayaan ma prowadzić badania księżyca przez dwa i pół roku. Przedmiotem badań będzie występowanie cennych metali oraz wody na powierzchni Srebrnego Globu, a także helu 3, pierwiastka rzadko występującego na ziemi, a znajdującego zastosowanie w energetyce nuklearnej.


Satelita został wyposażony w aparaturę badawczą z Indii, Bułgarii, Stanów Zjednoczonych, a także przygotowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną. Częścią misji będzie także wystrzelenie z satelity, po osiągnięciu orbity Księżyca, próbnika, który dotrze na powierzchnię Srebrnego Globu. W próbniku będzie się znajdować indyjska flaga. Dla Indii początek misji księżycowej jest także wydarzeniem o znaczeniu politycznym.

Hindusi chcą zaznaczać swoją obecność w zaawansowanych badaniach kosmicznych, a jednocześnie być państwem, które ma swój udział w podboju Księżyca. Transmisję ze startu rakiety przeprowadziła większość poważnych indyjskich stacji telewizyjnych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się