Ukraina tworzy czarną listę rosyjskich artystów, którzą są...

  Ukraina tworzy czarną listę rosyjskich artystów, którzą są sojusznikami Kremla

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Władze Ukrainy opublikowały w sobotę listę 14 rosyjskich muzyków i aktorów, których twórczość będzie zakazana w telewizji, radio czy w kinach z powodu proklemowskich poglądów artystów. Wśród nich jest urodzony we Francji aktor Gerard Depardieu.
  Ukraina tworzy czarną listę rosyjskich artystów, którzą są sojusznikami Kremla

  ©fot. Mikhail Klimentyev

  Na "czarną listę" trafili ci artyści, którzy popierają rosyjską aneksję Krymu lub rebeliantów walczących na wschodzie Ukrainy. Jak podaje BBC, według ukraińskiego ministerstwa kultury, które stworzyło listę, wymienione na liście osoby są "zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju". Aktorzy czy muzycy nie będą mogli pojawiać się w ukraińskich mediach, a ich twórczość nie będzie prezentowana na Ukrainie. Przedstawiciele resortu powiedzieli, że takiego spisu przyjaciół Kremla domagała się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

  Według BBC, niektórzy artyści wymienieni na liście stwierdzili, że pojawienie się na niej to honor. Wśród nich jest urodzony we Francji, 66-letni aktor Gerard Depardieu, który publicznie popierał aneksję Krymu.
  Wielokrotnie nagradzany aktor filmowy i teatralny w 2012 roku przeprowadził się z ojczystej Francji do Rosji, z powodu, jak twierdził, zbyt wysokich podatków. Artysta otrzymał z rąk Wladimira Putina obywatelstwo za "zasługi dla kultury i kinematografii rosyjskiej". W wywiadach Depardieu podkreślał często, że "nigdy nie czuł się Francuzem" i "jest gotowy umrzeć za Rosję". Pod koniec lipca aktor otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę. Na "czarnej liście" Kremla znajduje się także m.in. piosenkarz Iosif Kobzon, który urodził się w Doniecku - terenie walk pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

  Krym został przyłączony do Rosji w ubiegłym roku. Od początku walk w Doniecku i Ługańsku na wschodzie Ukrainy, w kwietniu 2014 r., zginęło już 7 tys. ludzi. Rosja wciąż zaprzecza, że jest zaangażowana w konflikt i popiera rebeliantów.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak wiadomo ci artyści

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  spać nie będą mogli z powodu zamknięcia wjazdu na Ukrainę, ich kariery się posypią, zapłaczą się na śmierć ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Postsowiecka swołocz.

  Wszechpolak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Ch.W.D. sowieckim czekistom tak samo jak banderowskim pachołkom.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo