Menu Region

Tusk pojechał po kontrakty

Tusk pojechał po kontrakty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski, Mariusz Wachowicz

3Komentarze Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk poleciał do Pekinu, by wziąć udział w rozpoczynającym się w piątek dwudniowym szczycie Unia Europejska - Azja oraz w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju.
Dla Unii najważniejszy jest dialog z gospodarzami szczytu - Chinami. Brukselę i państwa członkowskie Wspólnoty niepokoi rosnący z roku na rok deficyt handlowy z Pekinem. W latach 2004-20o7 wzrósł on dwukrotnie - z 80 do 160 mld euro.

Unia chce skłonić Chiny do skorygowania tych dysproporcji, większych wysiłków w dziedzinie walki z ociepleniem klimatu oraz skuteczniejszej ochrony praw autorskich.

Deficyt w handlu z Chinami to także problem Polski. W ubiegłym roku polskie firmy wysłały do Kraju Środka towary za 2,7 mld zł. Podczas gdy import z Chin był wartościowo ponaddziesięciokrotnie wyższy i wyniósł 32,6 mld zł.

Deficyt sięgnął więc blisko 30 mld zł. Za taką kwotę można wybudować 1,5 tys. km autostrad. Według Sylwestra Szafarza, dyrektora biura Polsko-Chinskiej Izby Gospodarczej, trochę winy jest w tym także polskich polityków.

- Rządy Francji i Niemiec już dawno zauważyły, jak ważne są dobre stosunki z Chinami. Stąd też częste wizyty prezydenta Sarkozy'ego i kanclerz Merkel w Pekinie. To sprawiło też większą obecność firm z tych krajów za Wielkim Murem - mówi Sylwester Szafarz.

Wystarczy porównać, ile jest polskich firm, które importują z Chin, i ilu naszych eksporterów. Tylko 2 tys. podmiotów gospodarczych wysyła polskie produkty do Kraju Środka, a dziesięć razy więcej zajmuje się sprowadzaniem towarów stamtąd. Z Chin sprowadzamy m.in. aparaturę telefoniczną, komputery, odzież, obuwie, nakrycia głowy, maszyny drukarskie, meble, telewizory, zabawki, artykuły metalowe, tornistry i teczki.

Natomiast tam wysyłamy miedź, stopy i odpady z tego metalu, jelita, pęcherze i żołądki zwierzęce, mikrofony, głośniki i słuchawki oraz kotły parowe i c.o.

Firma Konimpex z Konina to dystrybutor surowców chemicznych. Jest ona zarówno importerem, jak i eksporterem do Chin, a także do innych krajów azjatyckich: Malezji, Indonezji, Wietnamu i Tajlandii. Zza chińskiego muru sprowadza m.in. środek chemiczny, który jest używany do produkcji opon.
1 3 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

witam !

+17 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lesiu (gość)  •

Wszyscy ci, którzy zachwyacją się rządami Tuska niech zastanowią się poważnie czy nie są masochistami . Tusk chce ściągać tanią siłe roboczą z Chin twierdząc, że w Polsce brakuje rąk do pracy. I to jest prawda. Tylko nie mówi dlaczego brakuje tych rąk do pracy. Ano dlatego, że Polakom płaci się marne pieniądze. Owszem dla głodującego w Chinach robotnika takie zarobki będą wspaniałe, ale nie dla Polaka, który potrzebuje wiele więcej pieniędzy, aby móc w Polsce zyć. Każdy pracujący jest okradany ze sporej części zarobionych przez siebie pieniędzy na rzecz podatków, służby zdrowia, emerytur itd. Później okazuje się, że aby skutecznie się leczyć musi korzystać z prywatnych usług medycznych bo państwo większości nie refunduje, a jakość refundowanych pozostawia wiele do życzenia, Polak płaci więc dwa razy za to samo, płaci też za to czego nie wykorzysta. To żenada. Dobrze jest premierowi gadać głupoty, że Polakom robić się nie chce, ale podnieść pensji minimalnej nie zamierza. Lepiej więc sprowadzać tanią siłę roboczą z Chin i chwalić osiągniecia komunistycznych Chin. Totalny kretynizm.

odpowiedzi (0)

skomentuj

gość

+22 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mój podpis (gość)  •

Premier Słońce narobił obciachu od Jamajki po Grenlandię. Gdyby to Kaczyński wyskoczył w sweterku i kurteczce "second hand", przecież "niezależni dziennikarze" by go rozerwali na kawałki. A tutaj cisza. Zdjęcie jest zmanipulowane, w oryginale było widać więcej Pana Premiera: tanie dżinsy, brązowe bazarowe pantofelki, sweterek w serek, z wystającym białym t-shirtem. Tu zdjęcie zostało specjalnie przycięte, żeby ten obciach nie rzucał sie w oczy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

trampkarz

+20 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj