Menu Region

Rosyjscy pogranicznicy na

Rosyjscy pogranicznicy na granicach Abchazji i Osetii Płd.

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Oficerowie Służby Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, potomkini KGB, będą strzec granic separatystycznych gruzińskich republik Abchazji i Osetii Płd.
Dojdzie do tego, jeśli w piątek rosyjska Duma ratyfikuje traktat o przyjaźni z oboma republikami. O dokonanie tego w trybie pilnym zaapelował prezydent Dmitrij Miedwiediew.

- W praktyce oznacza to, że naszych granic będą strzegli Rosjanie - mówi Irina Gagloeva, przedstawicielka osetyjskiego rządu, w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant". Zgodnie z traktatem, który już ratyfikowały rządy separatystycznych republik, ich granice będą patrolowane przez wspólne patrole Rosjan oraz miejscowych pograniczników. Trafią one również na granice z Gruzją.

W traktacie jest również zapisane prawo do budowy przez Kreml baz wojskowych na terenach obu republik. "Każda ze stron zezwala innym na budowę, utrzymywanie oraz ulepszanie sił zbrojnych na swoim terytorium" - czytamy w dokumencie. Według planów Moskwy na terenie Abchazji i Osetii Płd. ma stacjonować ok. 4 tys. rosyjskich żołnierzy.

- Ich obecność jest i była konieczna. Niekompetencja międzynarodowych obserwatorów jest oczywista, a nasze granice muszą zostać uszczelnione - mówiła Irina Gagloeva. W podobnym tonie wypowiadał się jeszcze w poniedziałek osetyjski prezydent Eduard Kokojty. Twierdził on, że obecność obserwatorów destabilizuje region.

Od zakończenia rosyjsko-gruzińskiego konfliktu na teren Abchazji i Osetii Płd. nie zostały wpuszczone ani siły międzynarodowe, ani gruzińskie. Są one kontrolowane przez separatystyczne rządy. Unijni obserwatorzy zostali dopuszczeni jedynie do stref buforowych na terytorium Gruzji, która uważa obie republiki za część swojego państwa pod rosyjską okupacją.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się