Menu Region

Ukraiński taniec nad przepaścią

Ukraiński taniec nad przepaścią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tony Halpin "The Times"

Prześlij Drukuj
Polityczne małżeństwo trafiło na szczyt władzy na fali popularności pomarańczowej rewolucji. Dziś dramatyczny rozwód pary nazywanej przez media Piękną i Bestią grozi rozpadem Ukrainy.
W chwili gdy ukraińska gospodarka stoi nad przepaścią, prezydent Wiktor Juszczenko i premier Julia Tymoszenko zaciekle się zwalczają. Obwiniają się o to, że ich żądza władzy doprowadziła do rozłamu w prozachodniej koalicji, w wyniku którego Juszczenko zarządził na grudzień wybory parlamentarne - trzecie w ciągu niecałych trzech lat.

Julia Tymoszenko, przeciwniczka przedterminowych wyborów, próbowała zachęcić swoich politycznych przeciwników, by przyłączyli się do jej "wielkiej koalicji" i zajęli się kryzysem gospodarczym. Jej apel o zgodę i pojednanie pozostał jednak bez odzewu.

Prezydent Juszczenko zdaje sobie sprawę z powagi kryzysu finansowego grożącego Ukrainie i dlatego przełożył wybory o tydzień. Zgodnie z jego rozporządzeniem wybory odbędą się 14 grudnia.

Zarówno jego sprzymierzeńcy, jak i wrogowie są zgodni, że Juszczenko rozpisał wybory po to, by pozbawić Julię Tymoszenko stanowiska premiera i przeszkodzić jej w starcie w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Juszczenko oskarżył ją o "przedkładanie własnych interesów nad interesy kraju" i stwierdził, że "pomarańczowe przymierze" zniszczyła jej "żądza władzy".

Ministrowie w rządzie premier Tymoszenko są równie krytyczni wobec prezydenta. Hryhorij Nemyria, wicepremier i główny doradca Tymoszenko, powiedział "Timesowi": - Prezydentowi tak bardzo zależy na pozbyciu się Julii, że już zupełnie nie obchodzi go, co stanie się z Ukrainą.

Od czasu rewolucji z 2004 r. przez Ukrainę przetoczyła się seria kryzysów. Podczas ostatniego z nich partia Wiktora Juszczenki wycofała się z rządu koalicyjnego Julii Tymoszenko.

Zdaniem Nemyrii, rozpisując nowe wybory, prezydent próbuje zdestabilizować parlament po to, by w czasie wyborów prezydenckich, w których zmierzy się z cieszącą się większą popularnością Julią Tymoszenko, to on sprawował kontrolę nad Ukrainą.

- To klasyczny przykład tego, że osobiste interesy i troska o własną przyszłość polityczną zaburzają racjonalne zachowanie - powiedział Nemyria.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się