Menu Region

PiS i związkowcy szykują zamach na minister edukacji

PiS i związkowcy szykują zamach na minister edukacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Jutrzejszy okrągły stół o oświacie u prezydenta zamieni się w publiczny sąd nad minister edukacji Katarzyną Hall i jej pomysłami na reformowanie szkół.
Opozycja, oświatowe związki zawodowe i rodzice będą namawiać, by Lech Kaczyński postawił im weto. A politycy PiS wytoczą kolejną armatę - będą alarmować, że rząd PO ma ich zdaniem ukryty cel: prywatyzację narodowej oświaty. - Dla nas najbardziej niepokojące jest, że MEN zezwoli w nowelizowanej ustawie oświatowej na nieograniczone przejmowanie szkół przez prywatne podmioty - mówi Jarosław Zieliński, poseł i współzałożyciel PiS, wiceminister edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
- Przecież szkoła to miejsce, gdzie kształtuje się narodowa, językowa, kulturowa wspólnota. Liberalny rząd PO odda to wspólne dobro w prywatne ręce. Niepubliczne podmioty dostaną szkolne budynki, dotacje, gotowe struktury, będą mogły z tym zrobić, co tylko chcą - straszy.

Wtóruje Stefan Kubowicz, szef oświatowej Solidarności. - To na kilometr pachnie prywatyzacją szkół, naszej zgody na takie działania nie będzie - odgraża się. - Będziemy namawiać prezydenta do weta.Chodzi o zapis w projekcie noweli ustawy oświatowej mówiący, że stowarzyszenia rodziców, fundacje czy zakłady pracy (w przypadku zawodówek) będą mogły przejmować prowadzenie szkoły bez konieczności jej wcześniejszej likwidacji.

MEN zapewnia w uzasadnieniu projektu, że takie organizacje często najlepiej rozumieją potrzeby lokalnych społeczności, dzięki czemu zarządzają szkołami sprawniej i oszczędniej. A gdyby fundacja czy stowarzyszenie wycofały się z prowadzenia szkoły, samorząd miałby obowiązek ponownie przejąć nad nią kontrolę, by nie utrudniać dzieciom nauki.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się