Menu Region

Indie ratują kluby z Anglii

Indie ratują kluby z Anglii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Oskar Berezowski

Prześlij Drukuj
Indie, niegdyś perła w brytyjskiej koronie, znów mają ogromny wpływ na ekonomię na Wyspach. Niebawem będą kołem ratunkowym dla tonącej w długach Premier League.
Najdroższa piłkarska liga świata jest pod lupą ekonomistów od czasu eksplozji światowego kryzysu finansowego. Kluby zaciągnęły bowiem gigantyczne kredyty, które w sumie wynoszą już trzy mld funtów.

Na dodatek w tarapaty wpadli sponsorzy klubów. Manchester United musi wziąć pod uwagę, że AIG ma teraz ważniejsze kłopoty na głowie niż futbol. Liverpool wstrzymał budowę stadionu. Newcastle pożegnał się z bankiem Northern Rock. West Ham zadrżał po upadku ich sponsora XL (operator turystyczny). Kłopotów jest więcej i powoli liga staje się zmartwieniem także dla rządu.

W zeszłym tygodniu władze apelowały o uatrakcyjnienie rozgrywek, bo zdaniem polityków są za bardzo przewidywalne.
A rząd chce na piłce wesprzeć gospodarkę. Jedną z takich inicjatyw jest wielka międzynarodowa akcja promocyjna Brytyjskiej Centrali Turystycznej, która w Europie reklamuje wyjazdy na mecze Premier League. Kampania dotarła także do Polski.

Menedżerowie na Wyspach szukają jednak także pieniędzy na innych rynkach i za jeden z atrakcyjniejszych uznali Indie. Miejscowa ekstraklasa nosi nazwę Indian Premier League, a kibice na równi z własnymi zespołami kochają Manchester, Liverpool, Arsenal czy Chelsea.

Przed rokiem Liverpool zatrudnił Iana Ayre na stanowisko dyrektora handlowego, który wcześniej zajmował się umieszczaniem reklam na produktach codziennego użytku. - W ciągu pięciu lat sprzedaliśmy w Indiach miliardy licencjonowanych kubków, ciastek i innych podobnych rzeczy. To jest dobry kierunek rozwoju - zapewnia Ayre.

Podobnego zdania jest dyrektor handlowy Tottenham Hotspur Paul Barber. Ostatnio odbył nawet tournée po Indiach.

To nie jedyna brytyjska ekspansja na swoją byłą kolonię. Władze Premier League razem z British Council (brytyjska agencja ds. współpracy kulturowej oraz oświatowej) wdrażają właśnie program pomocy trenerom i wysyłają do Indii szkoleniowców.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się