Menu Region

Socjalizm nie zastąpi kapitalizmu

Socjalizm nie zastąpi kapitalizmu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Blikle, przedsiębiorca

Prześlij Drukuj
Obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy dramatyczne wydarzenia na międzynarodowych rynkach kapitałowych coraz częściej prowokują pytanie, czy aby gospodarka rynkowa nie wymaga większej ingerencji państwa i czy w związku z tym nie zbliża się koniec kapitalizmu.
A skoro koniec kapitalizmu, to zgodnie z doktryną sowieckiej ekonomii po nim już tylko socjalizm.
Tę hipotezę wydają się potwierdzać gorące dyskusje w Kongresie Stanów Zjednoczonych i ostatnio też w Unii Europejskiej.

Nie przesądzając, jakie decyzje podejmą rządy najbogatszych państw świata, warto przypomnieć główne tezy książki "Społeczeństwo postkapitalistyczne" autorstwa Petera Druckera.
Twierdzi on bowiem, że już od drugiej połowy zeszłego stulecia obserwujemy zmierzch epoki kapitalizmu, jednakże ani dlatego, że nie sprawdziła się gospodarka rynkowa, ani też dlatego, że zastąpi go socjalizm.

Dla przyjrzenia się rozumowaniu prowadzącemu do tak z pozoru kontrowersyjnej tezy prześledźmy mające początek w feudalizmie cztery fazy rozwoju gospodarczych ustrojów świata.

Następną epokę w historii ludzkości będzie tworzyć tzw. społeczeństwo wiedzyZdaniem Druckera z gospodarczego punktu widzenia feudalizm można określić jako ustrój, w którym głównymi aktorami sceny gospodarczej są posiadacze środków produkcji - feudałowie i rzemieślnicy.

Zjawiskiem typowym dla feudalizmu jest brak rynku środków produkcji, które najczęściej przechodzą z ojca na syna drogą dziedziczenia. Inna cecha feudalizmu to ograniczony dostęp do wiedzy technicznej. Na uniwersytetach powszechnie dostępna jest wiedza w zakresie medycyny, gramatyki, matematyki, astronomii, filozofii… Wiedza o bednarstwie, ciesielstwie, kowalstwie jest zarezerwowana dla adeptów szkół cechowych, do których dostęp mają jedynie wybrani.

Za przełomowe wydarzenie zmieniające ten stan rzeczy Drucker uznaje powstanie w roku 1747 pierwszej na świecie politechniki - École des Pont et Chaussée w Lyonie. Od tego czasu nauki techniczne przestają być zarezerwowane dla wąskiej grupy adeptów.

Ich rozwój powoduje gwałtowne zwiększenie podaży środków produkcji, co prowadzi do powstania rynku narzędzi i warsztatów pracy. Inicjatywa gospodarcza przechodzi z rąk właścicieli tych środków w ręce właścicieli kapitału. Rodzi się kapitalizm, dając początek drugiemu okresowi gospodarczej historii świata.

W początkach kapitalizmu każdy produkt jest wykonywany w całości przez jednego robotnika lub niewielką ich grupę. Ta sytuacja ulega zmianie wraz z pojawieniem się potokowej koncepcji organizacji pracy zaproponowanej przez Fredericka Winslowa Taylora (1856-1915).

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się