Menu Region

O tym, jak prezydent prosił premiera o samolot na szczyt

O tym, jak prezydent prosił premiera o samolot na szczyt

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wczoraj Kancelaria Prezydenta na swoich stronach internetowych zamieściła korespondencję dotyczącą udostępnienia Lechowi Kaczyńskiemu samolotów specjalnych na podróż do Brukseli.
Prezydent samolotu nie dostał. Musiał go wyczarterować z LOT-u. Siedem listów pojawiło się wczoraj w internecie popołudniu. Można je było ściągnąć na dysk. Pierwsze pismo datowane jest na 3 października. Kancelaria Prezydenta wysłała je do Tomasza Arabskiego, szefa kancelarii premiera.

Otoczenie prezydenta informuje w korespondencji o "konieczności zabezpieczenia" dla Lecha Kaczyńskiego przelotów samolotem TU-154 na trasie pomiędzy Warszawą a Brukselą w dniach obradowania szczytu.


Dziesięć dni później kancelaria premiera dostaje kolejne pismo. Tym razem z informacją o planowanych godzinach wylotu prezydenta. 14 października głos zabiera dowódca 36. specjalnego pułku lotnictwa, w którym stacjonują rządowe samoloty.

Płk Ryszard Raczyński prosi na piśmie ministra Arabskiego o podjęcie stosownych decyzji i koordynację lotów premiera i prezydenta. Tego samego dnia Raczyński przekazuje otoczeniu Lecha Kaczyńskiego odpowiedź szefa gabinetu Donalda Tuska.

Tomasz Arabski twierdzi, że rządowy samolot "ma pozostawać do ciągłej dyspozycji" polskiej delegacji w Brukseli. - Ze względu na możliwość nieprzewidzianej konieczności wykorzystania - czytamy w piśmie podpisanym przez ministra Arabskiego.

Prezydent decyduje się na lot dwoma rządowymi JAK--40. Urzędnicy podlegli ministrowi Arabskiemu, odpowiadają jednak, że wniosek jest bezzasadny, ponieważ "delegacja RP w składzie określonym przez Radę Ministrów" już wyleciała na posiedzenie Rady Europejskiej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zmienić konstytucję

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obiektyw (gość)  •

takie szopki będą trwać tak długo dopóki nie zostanie zmieniona konstytucja: władza wykonawcza powinna być wyłącznie w rękach rządu i premiera. Tyle.

odpowiedzi (0)

skomentuj