Menu Region

Zakonnicy powołali ekonoma, by walczyć z kryzysem

Zakonnicy powołali ekonoma, by walczyć z kryzysem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

Prześlij Drukuj
Rosnące ceny i coraz wyższe koszty utrzymania sprawiają, że również księża, zwłaszcza ci ze zgromadzeń zakonnych, zaczynają mieć poważne problemy finansowe.
Aby sobie z nimi poradzić, zakony powołały wspólnego ekonoma, którego zadaniem jest utworzenie specjalnej firmy. Wcześniej udało mu się stworzyć prężną spółkę w tynieckim zakonie benedyktynów.

- Jako zakony zaczynamy odczuwać trudności finansowe - potwierdza przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ks. Tomasz Sielicki. Jako źródło kłopotów wskazuje słabnącą hojność wiernych. - Inne niż dawniej są przeliczniki, inne ceny i inna też ofiarność ludzi, a to się przekłada na nasze konkretne trudności - tłumaczy ks. Sielicki.

Ale przełożeni zakonów nie zamierzają bezczynnie czekać, aż wierni zaczną głębiej sięgać do portfeli. Postanowili aktywnie walczyć z kryzysem. Ma w tym pomóc powołany po raz pierwszy w historii ekonom Konferencji. Został nim opat klasztoru benedyktynów w Tyńcu o. Bernard Sawicki.

Będzie czuwać nad tym, by zakony racjonalniej wydawały pieniądze, którymi dysponują. Jednak jego głównym zadaniem jest stworzenie należącej do Konferencji firmy, która będzie w ich imieniu prowadziła interesy. Jej rolą będzie negocjowanie kontraktów z dostawcami pewnych usług: firmami ubezpieczeniowymi, operatorami telefonii czy internetu, a nawet dostawcami prądu.

- Jeśli podpiszemy umowę w imieniu kilkunastu zakonów, to możemy liczyć na znacznie większe upusty niż każdy zakon z osobna - mówi o. Sawicki. - To pozwoli wygospodarować nadwyżki, przyniesie oszczędności, które są potrzebne, bo klasztory dostają znacznie mniej pieniędzy niż kilka lat temu i trzeba je ostrożniej wydawać.

Spółka będzie skupiać jak najwięcej klasztorów z danego regionu Polski i zawierać zbiorowy kontrakt z działającym na tym terenie dostawcą energii, internetu czy żywności. Z firmami ogólnopolskimi, jak ubezpieczyciele czy koncerny komunikacyjne, będzie zawierać umowy w imieniu wszystkich działających w Polsce zakonów.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się