Menu Region

Paryż broni się przed biedakami

Paryż broni się przed biedakami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Sage "The Times"

Prześlij Drukuj
Informacja o tym, że Céline Dion zapłaciła całe 47 milionów euro za dom w Villa Montmorency, wprawiła w zachwyt sławnych i bogatych mieszkańców tej najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Paryża.
Kanadyjska piosenkarka będzie mile widzianym nowym członkiem zamkniętej społeczności, do której należą miedzy innymi żona prezydenta Francji Carla Bruni oraz jego przyjaciel, miliarder Dominique Desseigne.

Wkrótce jednak właściciele tych bardzo drogich domów w Villa Montmorency będą musieli pogodzić się z sąsiedztwem osób, od których woleliby trzymać się z daleka. Okazało się bowiem, że mer Paryża Bertrand Delanoë zatwierdził plany budowy 180 mieszkań komunalnych w Porte d'Auteuil, po drugiej stronie ulicy biegnącej obok tego osiedla bogaczy.

Decyzja władz wywołała oburzenie sławnych rezydentów Villa Montmorency, którzy już piszą petycje, grzmią na parlamentarzystów i narzekają, że nowi lokatorzy wysokiego bloku będą ze swych okien zaglądać do ich tajemnego świata.


Claudie Fournier-Christol, przewodnicząca stowarzyszenia mieszkańców Porte d'Auteuil Environnement, oskarżyła wręcz lokalne władze o ściąganie przestępczości z przedmieść pod drzwi najbogatszych podatników Francji.

Plany mera są częścią wielkiego i ambitnego programu zwiększenia liczby mieszkań komunalnych w Paryżu ze 190 do 230 tysięcy w ciągu najbliższych sześciu lat. Lista oczekujących na przydział obejmuje w tej chwili 110 tysięcy nazwisk.

Polityka Delanoë, mająca służyć burzeniu barier pomiędzy bogatymi a biednymi, budzi jednak nieuniknione kontrowersje, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest właśnie Villa Montmorency.

Osiedle to powstało w XIX wieku na terenach należących niegdyś do jednej z arystokratycznych rodzin zrujnowanych przez rewolucję. Początkowo ściągali tu mniej lub bardziej znani pisarze, myśliciele i artyści szukający spokoju i wiejskiego klimatu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się