Menu Region

Szczyty bez mandatu i bez efektów

Szczyty bez mandatu i bez efektów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

Prześlij Drukuj
Pozornie Unia Europejska rozmawiała jak równy z równym ze Stanami Zjednoczonymi w Camp David.
Ale mimo legendy miejsca spotkań supermocarstw i rokowań kończących wojny, mimo tła w postaci poruszających wyobraźnię czarnych helikopterów - tylko pochwalono wcześniejszy zamiar G8, aby zwołać kolejny szczyt jej szefów rządów.

Unia była nie aktorem, lecz statystą wielkiej polityki. Nicolas Sarkozy w roli przedstawiciela Rady Europejskiej dopisał Unię do planu, w którego układaniu brał udział wcześniej jako przedstawiciel Francji.


Stany Zjednoczone pod republikańską administracją narzucają światu czysto międzyrządową metodę współpracy. Nie rozumieją i nie dopuszczają modelu integracyjnego, który jest atutem Europy. Potrafią zjednywać Francję i inne mocarstwa UE ceniące - jak Wielka Brytania - suwerenność ponad wszystko.

Ponieważ Polska nie należy do G8 ani innych samozwańczych grup, metoda rozwiązywania problemów świata potwierdzona w Camp David pozbawia nas zarówno udziału bezpośredniego, jak i pośredniego - poprzez współkształtowanie polityki Unii. W rezultacie między innymi Rosja jako członek G8 ma głos, a Polska nie.

Jesteśmy pominięci razem z większością krajów Unii i Zachodu. Na kryzysowym szczycie G8 prezydent Sarkozy będzie reprezentować Francję, a przedstawianie stanowiska Unii Europejskiej spadnie na José Manuela Barroso.

Ale przewodniczący Komisji Europejskiej jest podczas szczytów mocarstw traktowany podrzędnie, tak jak przedstawiciele wszystkich organizacji i instytucji, włącznie z dyrektorami generalnymi MFW czy WHO, a nawet sekretarzem generalnym ONZ.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się