Menu Region

Arcymistrzowie mowy i pióra

Arcymistrzowie mowy i pióra

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bożydar Brakoniecki

Prześlij Drukuj
W poniedziałek, 10 listopada aula Akademii Muzycznej w Katowicach rozbrzmiewać będzie polszczyzną, jakiej nie powstydziłby się prof. Witold Doroszewski, patron polskich językoznawców. Podczas uroczystej gali kapituła Rady Języka Polskiego po raz pierwszy ogłosi laureatów tytułu Ambasador Polszczyzny.
Honorowe dyplomy i statuetki powędrują do rąk tych, którzy rodzimym językiem władają po mistrzowsku i z gracją.Na razie znamy jedno nazwisko z rodzącego się językoznawczego Olimpu - poza konkursem szacowne jury ogłosiło Wielkim Ambasadorem Polszczyzny 82-letniego Tadeusza Konwickiego.

Pisarza, reżysera i scenarzystę uhonorowano w uznaniu dla jego zasług dla nadwiślańskiej literatury, językowego uwrażliwiania kilku pokoleń rodaków, a także, jak zaznaczono w uzasadnieniu, za wskrzeszanie ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

A do honoru zasiadania u jego boku sposobią się już kolejni kandydaci, którzy zostaną wybrani w pięciu kategoriach.
Do wyścigu o tytuł Ambasadora Polszczyzny w Mowie stanęli wieloletni metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury i nieposkromiony orator z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który maestrią słowa uwodzi kolejne pokolenia żaków, oraz dziennikarka radiowa Grażyna Wrońska-Walczak. Tadeusz Konwicki to pierwszy zdobywca tytułu Wielki Ambasador Polszczyzny

Równie gorące emocje czekają nas w kategorii Ambasador Polszczyzny w Piśmie. Tu w szrankach staje felietonista i satyryk Jacek Fedorowicz. Rywalizować z nim będzie pisarz i dramaturg Janusz Głowacki, a także prof. Andrzej Szczeklik, krakowski medyk, a przy okazji wyśmienity popularyzator nauki, autor m.in. książki "Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki".

Docenieni będą też Ambasadorowie Polszczyzny poza Granicami Kraju. Tu pod uwagę brane są kandydatury prof. Yi Lijun, która na język chiński przełożyła ponad 60 polskich arcydzieł, m.in. "Pana Tadeusza" i "Ferdydurke"; prof. Barbara Rzyski, popularyzatorka polskości w Brazylii, oraz dr Anna Barańczak wykładająca polski na Uniwersytecie Harvarda.

W kategorii Młody Ambasador Polszczyzny (do 35. roku życia) jury doceniło Bartka Chacińskiego, zgłębiającego od lat tajemnice młodzieżowego slangu, poetę i pisarza Jacka Dehnela, a także Macieja Stuhra za jego filmowe i kabaretowe kreacje.

Z kolei w kategorii Ambasador Polszczyzny Regionalnej spotkają się prof. Dorota Simonides, badaczka kultury Śląska, poznański radiowiec Juliusz Kubel i podhalańska kapela Trebunie Tutki, która wedle opinii kapituły konkursu w swoich piosenkach "łączy treści współczesne i gwarowe".Tadeusz Konwicki to pierwszy zdobywca tytułu Wielki Ambasador Polszczyzny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się