Menu Region

Litwini świętują rocznicę uzupełnienia w Konstytucji 3 Maja

Litwini świętują rocznicę uzupełnienia w Konstytucji 3 Maja

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W 217. rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów I Rzeczpospolitej i uzupełnienia w Konstytucji 3 Maja, które dało Litwinom prawo udziału w rządach Rzeczpospolitej, prezydent Litwy Valdas Adamkus podkreślił znaczenie wydarzeń sprzed lat dla całej Europy. Adamkus otworzył w litewskim Sejmie międzynarodową konferencję poświęconom obchodom rocznicy.
Szef litewskiej dyplomacji Petras Vaitiekunas powiedział, że burzliwa historia Polski i Litwy dowodzi, że oba państwa zawsze łączyła idea unii. Minister dodał, że obecnie Polska i Litwa realizują jako członkowie UE tradycje dawnego sojuszu.

Petras Vaitiekunas podkreślił, że Białoruś, Ukraina i Gruzja należą do cywilizacji europejskiej i należy pomóc im przybliżać się do wartości, które przez wiele wieków tworzyły narody naszego kontynentu.

Celem wileńskiej konferencji jest popularyzacja na Litwie Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Litwa szczególnie znaczenie przywiązuje do uzupełnienia Majowej Konstytucji z dnia 20 pażdziernika 1791 r., gdyż gwarantowało ono udział Litwinów w zarządzaniu państwem Obojga Narodów.

W konferencji uczestniczą politycy, historycy i grupa potomków posłów Czteroletniego Sejmu .

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się