Menu Region

Szczepionka pomoże uciec przed grypą

Szczepionka pomoże uciec przed grypą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Lenartowicz

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Zaszczep się przeciw grypie, nim nadciągnie epidemia. Wydasz ok. 40 zł, ale unikniesz powikłań i znacznie wyższych kosztów leczenia choroby.
I w tym sezonie jesienno-zimowym dotrze do nas grypa. Jak co roku. Znów milion pracowników przez kilka dni nie przyjdzie do pracy, milion uczniów opuści lekcje, milion matek pozostanie w domach, opiekując się chorymi dziećmi. A może jeszcze więcej?

Choroba banalna

Znów złapie nas ta z pozoru banalna, ale powszechna infekcja. Kto tego nie zna: dreszcze, katar, nieżyty nosa i gardła, rzadziej zapalenie spojówek, słabość, połamanie, przetrącenie, ból głowy i mięśni. Ogólnie mówiąc, kaszel, katar, kichanie. Wirusy zawieszone w gęstych chmurkach powietrza wydalanego z kaszlem czy siąkaniem nosa wypełniają miejsca publiczne, zwłaszcza autobusy, przedziały kolejowe, tramwaje, kina, szkoły. I rozszerzają zakres swych wpływów.

Jak ją rozpoznać

Grypa, jak powiadają lekarze, daje się dość łatwo zidentyfikować. Ale też stosunkowo często bywa mylona z zapaleniem gardła, katarem, złym samopoczuciem.

Jej atak jest nagły, potrafi nadejść w ciągu kilkudziesięciu minut. Objawia się dreszczami, poczuciem zimna, gorączką ponad 39 stopni, bólami kości, stawów, mięśni, głowy i ogólnym osłabieniem.
Jej przebieg zależy od zjadliwości wirusa, wieku osoby zarażonej oraz schorzeń towarzyszących. Zwykle po upływie dwóch, trzech dni ostre objawy ustępują. Jednak jeśli utrzymują się przez ponad pięć dni, może to świadczyć o rozwoju powikłań.

Objawy grypy nie są na tyle charakterystyczne, aby łatwo odróżnić ją od innych zakażeń układu oddechowego. Poza wirusem grypy istnieje bowiem ponad 200 innych wirusów (np. wirus RS, adenowirus, wirus paragrypy) powodujących podobne objawy. Prawdziwa grypa jednak nie pozwala wstać z łóżka, przyjść do pracy.

Choroba może dotknąć praktycznie każdą rodzinę, ludzi w różnym wieku. Jednak nie dla wszystkich jest tak samo groźna. Poważne zagrożenie stanowi dla osób starszych i najmniejszych dzieci.

Epidemie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że co roku na świecie choruje na grypę od 330 milionów do 990 milionów ludzi. W jej wyniku umiera od pół miliona do miliona osób. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, które występują co roku, oraz zachorowania o charakterze pandemii, które powtarzają się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

1 3 4 5 6 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

szczepienia

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mike (gość)  •

a propo szczepień an grypę to ostatnio trafiłem na strone o szczepieniach www.wlaczochrone.pl pisza tam o nowej metodzie - szczepieniach śródskórnych

odpowiedzi (0)

skomentuj

szczepienia

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ola (gość)  •

Nie rozumiem dlaczego Polacy są tak sceptycznie nastawieni do szczepień na grypę? W opinii lekarzy i specjalistów to najskuteczniejszy środek ochrony przed chorobą. Po co ryzykować infekcję i wybuch epidemii jeśli można się zaszczepić? Popieram takie akcje promocyjne szczepienia ja ta z Warszawy, daje do myślenia - http://www.youtube.com/watch?v=nTcQelQ4lJw.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niebezpieczne szczepionki

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rook (gość)  •

Ja się nie szczepię
Rozmowa z prof. Marią Dorotą Majewską (Angora 39/2009)
http://komandir.wrzuta.pl/obraz/powieksz/4LXvjJTErw8

O szczepionkach - dr Urszula Krupa
http://komandir.wrzuta.pl/audio/2qBia9adNf6/o_szczepionkach

odpowiedzi (0)

skomentuj

szczepienia

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ania (gość)  •

Może ktoś w końcu poruszy temat szczepień dla osób starszych bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na http://senior.netbird.pl/a/253/8408,1 chciałam dowiedzieć się czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej informacji, z góry dziękuję.

odpowiedzi (0)

skomentuj

grypa online

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

doktor Haus (gość)  •

Czy można złapać wirusa w internecie? Myślę że to możliwe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

do egi...

+9 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

heliosfera (gość)  •

Dane procentowe podawane prze WHO są obarczone znacznym błędem, zresztą WHO jest pod silnym wpływem gigantów farmaceutycznych. A opinie środowiska lekarskiego w sprawie szczepionek są podzielone, ponieważ zarówno u starszych ludzi jak i małych dzieci czy os,ób przewlekle chorujących np. na cukrzycę szczepionki mogą wywoływać wiele reakcji niepożądanych. A co do zarobków - te same firmy mogą wciskać zarówno szczepionki jak i przysłowiowy gripex...

odpowiedzi (0)

skomentuj

do heliosfery...

+9 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

egi (gość)  •

WHO prognozuje jakie szczepy wystapia w danym sezonie, skutecznosc takich prognoz to 70 do 90 %
a firma zarobi swoje ale napewno mniej niz inne firmy ktore wciskaja ci kit ze na przeziebienie czy grype wystarczy aspiryna i apap oraz gripex, a ty na drugi dzien bedziesz zdrowy

odpowiedzi (0)

skomentuj

nigdy więcej się nie zaszczepię!

+11 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Magda K. (gość)  •

2 lata temu zaszczepiłam się przeciw grypie, po czym zachorowałam tak strasznie, że leczyłam się prawie miesiąc! Przez cały czas miałam wysoką gorączkę, straszny kaszel, o katarze i problemach brzusznych nie wspominając. Teraz się nie szczepię i jedyne co mi się przytrafia to lekkie przeziębienie trwające max 3 dni. Ale każdy ma wybór...

odpowiedzi (0)

skomentuj

mam dwa pytania, ale retoryczne

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

heliosfera (gość)  •

Ciekawe, że w artykule nie padły pytania:
- na ile aktualna jest bieżąco podawana szczepionka, tj. jaki ma procent zbieżności z aktualnie występującymi szczepami?
- ile zyskuje firma farmaceutyczna będąca producentem szczepionki na jednej jesiennej akcji szczepień?

odpowiedzi (0)

skomentuj