Ukraina: Brudna bomba w rękach separatystów? Rosyjscy...

  Ukraina: Brudna bomba w rękach separatystów? Rosyjscy naukowcy przygotowują zabójczą broń

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przedstawiciele ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa SBU wysłali niepokojące wieści. Według nich wspierani przez Moskwę separatyści działający na wschodzie Ukrainy z pomocą rosyjskich naukowców pracują nad wyprodukowaniem brudnej bomby. Gdyby ich plany się powiodły, mogłoby to dramatycznie zmienić sytuację w tej części kraju, gdyż Kijów nie miałby możliwości odpowiedzieć na to zagrożenie.

  UKRAINA | SEPARATYŚCI KĄSAJĄ, ALE SĄ ZDEMORALIZOWANI. KREM NIE ŚLE BRONI [REPORTAŻ]


  Brudna bomba, która jest marzeniem grup terrorystycznych, to mieszanka substancji radioaktywnych i tradycyjnych materiałów używanych do produkcji tego rodzaju broni. Nie jest to co prawda klasyczna broń nuklearna, ale skutki jej użycia są równie niszczycielskie.
  Raport ukraińskich służb specjalnych opiera się na przehwyconych e-mailach wysyłanych przez rebeliantami
  Jako pierwsi informacje te podali dziennikarze "The Times", powołując się na informacje ukraińskich służb specjalnych. Z ostatnich danych wynika, że do produkcji brudnej bomby rebelianci z Donieckiej Republiki Ludowej mają pozyskiwać radioaktywne odpady przemysłowe z donieckiego bunkra, w którym od dawna składano materiały radioaktywne. Nie działają sami. Bojownicy współpracują z rosyjskimi specjalistami w dziedzinie broni jądrowej.

  Raport ukraińskich służb opiera się na przechwyconych e-mailach wysyłanych między rebeliantami oraz przechwyconych komunikatach radiowych i ustaleniach agentów. Według niego rosyjscy specjaliści zabrali radioaktywne odpady przemysłowe z bunkra zakładu chemicznego w Doniecku i przenieśli je do bazy rebeliantów, gdzie rozpoczęto prace nad śmiercionośną bronią.
  Koronnym dowodem na rozpoczęcie takich prac jest m.in. przechwycenie rozmów, jakie Aleksandr Zacharczenko, szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, prowadził ze swoimi ministrami i wojskowymi.

  Jeden z dowódców podległych Zacharczence chwalił się swoim żołnierzom, że "wkrótce będziemy w posiadaniu broni atomowej". Jurij Tandit, główny doradca Wasyla Hrycaka, dyrektora ukraińskiej służby bezpieczeństwa (SBU), powiedział: - Separatyści planują wykorzystanie materiału promieniotwórczego do stworzenia brudnej bomby, którą można szantażować społeczność międzynarodową i rząd Ukrainy. Jest to możliwe, ponieważ chemiczne zakłady w Doniecku oraz materiały promieniotwórcze, które mogą być użyte do produkcji brudnej bomby, znajdują się na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich rebeliantów".

  JANUKOWYCZ UDZIELIŁ WYWIADU BBC. BYŁY PREZYDENT UKRAINY O MAJDANIE, KRYMIE I... STRUSIACH W MEŻYHIRII [VIDEO]


  Zachodnie służby wywiadowcze przyznają, że nie są na razie w stanie zweryfikować tych informacji. Źródła dyplomatyczne dodały jednak, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która monitoruje sytuację na wschodzie Ukrainy, z niepokojem traktuje te sygnały. Prawdopodobnie przedstawiciele OBWE poruszyli ten temat z Kremlem podczas rozmów w Mińsku w dniu 21 lipca. Informacji podanych przez ukraińskie służby bezpieczeństwa nie potwierdza strona rosyjska.
  Fabryka w Doniecku, w której ma powstawać brudna bomba, leży na linii frontu w walce między prorosyjskimi rebeliantami a ukraińską armią. Znajdujący się tam bunkier przykryto ołowiem, chronią go umocnienia ze stali i z betonu.

  Mieści się w nim 12 ton radioaktywnych odpadów promieniotwórczych, jeszcze z czasów radzieckich. Chodzi o izotopy cezu i strontu, kobaltu i radonu. W latach 60. składowano tam najbardziej niebezpieczne odpady.

  Dostępu do bunkra chronią też posterunki separatystów, nikt postronny nie ma do niego dostępu.

  - Pozostawiliśmy promieniotwórcze odpady w bezpiecznym pomieszczeniu, nie wiemy jednak, co się w tej chwili z nimi dzieje - mówi Władimir Pierwoznik, dyrektor techniczny państwowej firmy Radon, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo bunkra, nim dostał się on w ostatnim roku w ręce rebeliantów.

  Ukraiński inspektorat nuklearny przekonuje, że odpady radioaktywne nie stanowią zagrożenia - tak długo, jak pozostają w bunkrze. Osłony są tak solidne, że chronią składowisko nawet w sytuacji, gdyby w pobliżu doszło do jakiejś eksplozji, uspokaja szef działu bezpieczeństwa Radonu Wiktor Riazancew.
  Fabryka, w której powstanie bomba, leży na linii frontu w walce między prorosyjskimi separatystami a ukraińską armią
  - Gdyby jednak doszło do wybuchu w środku bunkra i odpady uległyby sproszkowaniu, byłoby to zabójcze dla otoczenia - przyznał ten ekspert.

  UKRAINA NAD PRZEPAŚCIĄ, WKRÓTCE MOŻE OGŁOSIĆ BANKRUCTWO. CZY POLSKA JEST NA TO PRZYGOTOWANA?


  Według wspomnianego już raportu ukraińskich służb specjalnych Michaił Tolstykh, jeden z dowódców separatystów, chwalił się swojemu żołnierzowi, iż Doniecka Republika Ludowa pracuje nad bronią atomową. Bojownicy mieli też przygotowywać się na przybycie specjalistów od broni jądrowej z Rosji. Ukraińskie służby nie mają jednak na ten temat dokładnej wiedzy.

  Członkowie władz samozwańczej republiki donieckiej początkowo zaprzeczyli istnieniu odpadów promieniotwórczych na kontrolowanych przez nich terenach i twierdzą, że raporty ukraińskich służb specjalnych to tylko i wyłącznie propaganda.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zło

  kaz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wasze brednie sa wyssane z palca . gdyby tak było to cała europa spłonie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rypryp

  rypryp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  a ja bym was wszystkich przehwycił i mordy bym wam obił za ortografię i interpunkcję

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za bzdura

  Bartek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rosjanie mają kilka tysięcy głowic jądrowych. Co za problem dać jedną separatystą?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Informacje ukraińskich służb są tak samo wiarygodne jak propaganda z Kremla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Apel do pani Arlak zajmijcie sie w końcu banderowcami prawego sektora !!

  przestancie wkółko nakręcać przeciwko rosjanom !! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Przy naszej granicy banderowcy prawego sektora walczą o nie zabieranie im przemytu paierosów narkotyków do polski !!!
  We lwowie wybuchaja bomby polonia polska jest zastraszana że ich wymordują tam...rozwiń całość

  Przy naszej granicy banderowcy prawego sektora walczą o nie zabieranie im przemytu paierosów narkotyków do polski !!!
  We lwowie wybuchaja bomby polonia polska jest zastraszana że ich wymordują tam znajduje się główny sztab tych bandytów a tu jak zwykle straszenie ruskimi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmierć ruskim trollom

  bnmbmn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  UWAGA UWAGA - ruski troll

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo