Menu Region

Jak Brytyjczycy i Francuzi doprowadzili do II wojny...

Jak Brytyjczycy i Francuzi doprowadzili do II wojny światowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Brytyjska gazeta niedzielna "The Sunday Telegraph" donosi, że w Moskwie odtajniono dokumenty z rokowań brytyjsko-francusko-sowieckich z sierpnia 1939 roku. Sam fakt tych rokowań w Moskwie jest powszechnie znany i odtajnione dokumenty nie przynoszą żadnych rewelacji politycznych. Zawierają natomiast nieznane dotąd szczegóły wojskowe.
15 sierpnia Stalin za pośrednictwem swego ministra obrony, marszałka Klementa Woroszyłowa miał zaoferować aliantom 120 dywizji piechoty i 16 kawalerii. W sumie milion żołnierzy. Do tego 5 tysięcy ciężkich dział, 9 i pół tysiąca czołgów i 5 i pół tysiąca samolotów. Siły te w razie wojny miały ruszyć na Niemcy.

Pozostawała tylko kwestia drogi ataku. Korespondent "The Sunday Telagraph" pisze, że w ujawnionym memorandum Moskwa nalegała na aliantów, aby uzyskali zgodę Polski na wkroczenie jej wojsk. Jak wiadomo, rząd w Warszawie stanowczo odmówił. Tydzień po fiasku tych rokowań Hitler i Stalin zaskoczyli świat zawierając swój własny układ o nieagresji, znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow, a w następnym tygodniu wybuchła wojna.

Rosyjscy historycy uważają, że rokowania alianckie w Moskwie były straconą szansą, aby nie dopuścić do wojny, ale historycy brytyjscy przywiązują do nich o wiele mniejszą wagę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się