Menu Region

Balcerowicz będzie ratował gospodarkę całej Unii

Balcerowicz będzie ratował gospodarkę całej Unii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Leszek Balcerowicz będzie doradzać Komisji Europejskiej, jak przełamać kryzys finansowy. Nie będzie to łatwy współpracownik dla europejskich ekonomistów.
Podczas gdy w Polsce głośno komentowano kandydaturę Lecha Wałęsy do europejskiej Rady Mędrców, członkostwo Leszka Balcerowicza w podobnej grupie ekonomicznej nawet specjalnie nie zostało zauważone.

Traktowane jest jako element naturalnego porządku rzeczy. Balcerowicz jest już dziś podobnym symbolem polskiej ekonomii jak złotówka. Anders Aslund z waszyngtońskiego Instytutu Ekonomii uważa, że Balcerowicz stał się drugim po Janie Pawle II symbolem Polski.

Rada, w której znajdzie się w Brukseli, ma doradzać Komisji Europejskiej, jak przełamać kryzys finansowy. Mimo że kolegia takie mają często charakter symboliczny, tym razem może być inaczej. Leszek Balcerowicz nie będzie łatwym współpracownikiem dla europejskich ekonomistów

To twardy liberał w stylu amerykańskich monetarystów i inaczej niż większość europejskich gwiazd ekonomii uważa, że najlepszym regulatorem rynku jest on sam. Zatem w radzie nie zabraknie kontrowersji.

A to trochę może rozruszać Balcerowicza, bo współpracownicy z SGH zauważyli, że ostatnio chyba zaczął się trochę nudzić. Jego kandydaturę osobiście zgłosił Donald Tusk. - Premierowi zależało na tym, by do grupy wszedł profesor, który jest autorytetem nie tylko dla Polaków, ale też całego świata ekonomicznego - mówi Krzysztof Lisek, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Na razie nie wiadomo, ilu ekspertów wejdzie w skład grupy ds. kryzysu, ani jakie każdy z nich dostanie zadanie. Jej powstanie zapowiedział dwa tygodnie temu przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. - Będą monitorować i analizować sytuację na rynkach finansowych - mówi Lisek. A Jacek Protasiewicz, europoseł PO, dodaje: - Mają przedstawić strategię poradzenia sobie z kryzysem.

Nieoficjalnie wiemy, że Balcerowicz był wcześniej rozpatrywany przez polityków PO jako kandydat do tzw. Grupy Mędrców. Jednak po konsultacjach uznano, że będzie to Lech Wałęsa. - Były prezydent miał większe szanse, by zyskać akceptację, gdy spośród 27 kandydatów krajów członkowskich UE wybierano tylko 12 - mówi nam ważny polityk Platformy. - Balcerowicz bardziej przyda się w grupie zajmującej się kryzysem.

Jan Rostowski, minister finansów, jest tą kandydaturą zachwycony. Lech Kaczyński i PiS nie protestują, jak było to w przypadku Lecha Wałęsy. Nawet SLD siedzi cicho, a najsłynniejszy krytyk Balcerowicza Andrzej Lepper jest zajęty wizytami w prokuraturach i sądach.

61-letni Leszek Balcerowicz niegdyś był bodajże najbardziej kontrowersyjną postacią polskiego życia publicznego. Hasło "Balcerowicz musi odejść" stało się jednym z symboli polskiej transformacji. Dziś nawet krytycy wypowiadają się o nim z szacunkiem.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Balcerowicz

+15 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Pan Balcerowicz jest Bardzo miernym finansistą, on wykonuje tylko wytyczne pana Solosa, lub jego prawej ręki pana Sachsa.
Szacunek!? Za ruinę Polskiej gospodarki? To kpina. Przykro również stwierdzić że nasz premier jest idiotą... Na kogo mamy głosować? POMOCY!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Korporacyjny szczur i bankier

+13 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obywatel (gość)  •

Ta cała edukacja ekonomiczna prowadzona przez Balcerowicza polega na tym ,aby z ludzi zrobić korporacyjnych szczurów. Pracownicy zagranicznych korporacji wiedzą to najlepiej. Są jednak kraje gdzie neoliberalni ekonomiści mają niewiele do powiedzenia, gdyż ludzie nie dają robić z siebie idiotów. Szwecja jest tego najlepszym przykładem. Balcerowicz to bankier który praktyki zdobywał w zarządzie Banku Inwestycyjnego J.P Morgan działającego na Wall Street. Zamiast więc udzielać debilnych ekonomicznych porad unijnej radzie, powinien ratować swoich kolegów bankierów z Wall Street.

odpowiedzi (0)

skomentuj

komu służy

+15 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

terapeuta  •

Ten kryzys który teraz mamy...czy to jest skutek by gospodarka..służyła interesom wielkich koncernów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dla kogo to autorytet ?

+13 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

antyglobalista (gość)  •

Panie Tusk dla mnie Balcerowicz nie był nigdy ekonomicznym autorytetem. Wprost przeciwnie to największy szkodnik społeczny jakiego znałem. Balcerowicz świetnie sprawdza się w roli rzecznika interesów globalnego kapitału, który osiągnął niebagatelne zyski na neoliberalnych reformach w Polsce. Programy dostosowawcze MFW i Banku Światowego tak skrupulatnie wypełniane przez Balcerowicza miały na celu takie przebudowanie gospodarki, aby najlepiej ona służyła interesom globalnych koncernów oraz spekulantów którzy podporządkowali sobie rynki finansowe. I teraz ten człowiek ośmiela się zabierać głos w sprawie ratowania unijnej gospodarki. UE potrzebni są ekonomisci prospołeczni a nie zwolennicy prymitywnej ekonomii sprowadzający wszystkie sfery życia człowieka do walki o przetrwanie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Balcerowicz jako symbol Polski ? Koń by się uśmiał?

+14 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fred (gość)  •

symbol chyba tego jak oskubać Polaka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co wykombinuje eurokołchoz?

+15 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kaszebe (gość)  •

Patent Balcerowicza na "ratowanie" gospodarki w eurokołchozie nie ma zastosowania.Wątpię czy zaryzykują taką terapię : schłodzenie gospodarki,nakręcenie hiperinflacji,wymiana pieniędzy w celu ograbienia nas z oszczędności.Neoliberalizm nie sprawdził się a Balcerowicz nie zmienił poglądów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Honor...

+15 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

terapeuta (gość)  •

Który polityk ma honor.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Celowe działanie

+14 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

terapeuta  •

tak się mi wydaje ze tym grubym rybą nie jest na rękę by powstawały nowe firmy....dlaczego...bo mają więcej ludzi do przyjęcia i zwalniania...braku poszanowania praw pracowniczych...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Trzeba mieć honor!

+16 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B58 (gość)  •

Trochę jestem zaskoczony, że wyznawca węgierskiego żyda Miltona Friedmana nadal ma ochotę głosić jedyną prawdę objawioną o nieomylności neoliberalizmu. W kolebce kapitalizmu triumfuje Keynes, na ostatnim spotkaniu w Paryżu najważniejsi Europy z szefem Eurobanku i reprezentantem ministrów finansów mówą tylko i wyłącznie o interwencjoniźmie i powstrzymaniu spekulacji finansowych, a my ciągle to samo, a u nas niezmiennie nieomylny i bezwstny!
Szokujące, czy my naprawdę jesteśmy tak bezmyślni i głupi?
Swoją drogą, tak cicho o sytuacji w Skandynawii!
Życząc samodzielności w myśleniu pozdrawiam.

B58

odpowiedzi (0)

skomentuj

Re. Twardy Liberał

+15 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LinnVv (gość)  •

A dlaczego tak mało Polaków zakłada własne firmy?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »