Menu Region

Warto zainwestować dzisiaj w fundusze obligacji i lokaty

Warto zainwestować dzisiaj w fundusze obligacji i lokaty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Katarzyna Siwek, analityk Expander

Prześlij Drukuj
Miniony tydzień, chociaż zapowiadał się dobrze, niewiele zmienił w obrazie rynków finansowych. Wzrosty z początku ubiegłego tygodnia okazały się tylko emocjonalną reakcją na wcześniejszą dramatyczną wyprzedaż.
Warszawska giełda, wbrew nastrojom na rynkach europejskich, została w piątek dotknięta kolejną silną przeceną akcji. W efekcie indeks WIG spadł do nowego minimum wynoszącego 28,5 tys. pkt, tracąc w sumie w ciągu tygodnia ponad 9 proc.

W podobnej sytuacji znalazły się inne parkiety z naszego regionu. Można przypuszczać, że podaż akcji pochodzi przede wszystkim od funduszy inwestycyjnych dotkniętych kolejną falą umorzeń. Z drugiej strony nie ma chętnych do kupna. Nie kwapią się do tego fundusze emerytalne ani inwestorzy zagraniczni, dla których polowanie na dołek ma ograniczony sens przy spadającym złotym.

Pod koniec tygodnia euro kosztowało 3,57 zł, a dolar 2,65 zł. Nasz pieniądz traci na wartości podobnie jak inne waluty z tzw. rynków wschodzących. Nieunikniony wydaje się wzrost euro przynajmniej do poziomu 3,75 zł, a dolara do 2,9 zł.

Stosunkowo nowym elementem na krajowym rynku jest wzrost dochodowości obligacji skarbowych. Z uwagi na to, że nastąpił on mimo częściowego - choć jeszcze bardzo łagodnego - obniżenia presji inflacyjnej, może być dobrym sygnałem dla rynku obligacji.

Dochodowość powinna co prawda jeszcze wzrosnąć, ale już dziś warto pomyśleć o inwestycji w fundusz obligacji skarbowych, który w perspektywie roku może okazać się ciekawą alternatywą dla lokat bankowych.

W najbliższym czasie można oczekiwać kontynuacji wyprzedaży akcji na światowych giełdach z jednoczesnym stopniowym spadkiem obrotów. Wydaje się, że inwestorzy, którzy w ostatnich dniach kierowali się głównie emocjami, będą przywiązywać coraz większą wagę do danych makroekonomicznych.

Ponieważ tu na razie nie zanosi się na przełom, amerykański indeks S&P500 będzie prawdopodobnie zmierzał w kierunku 800 pkt, od których dzieli go jeszcze 15 proc. W Polsce pękła ważna bariera 36 tys. pkt na WIG.

Trudno przewidzieć, przy jakim poziomie indeks może złapać twardszy dołek. W efekcie zawirowań na rynku finansowym średnie oprocentowanie kredytu we frankach wzrosło w ub. tygodniu ok. 0,5 pkt proc., a kredytu w złotych 0,4 pkt proc., chociaż w pierwszym przypadku rata nadal jest sporo niższa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się