Menu Region

Jeśli nie masz dużego wkładu własnego, weź kredyt w złotych

Jeśli nie masz dużego wkładu własnego, weź kredyt w złotych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarze "Polski" radzą: Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Przeczytaj, co robić, kiedy bank nie chce dać kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości?
Wystąpiłem o kredyt hipoteczny na 400 tys. zł we frankach szwajcarskich. Miesiąc temu otrzymałem pozytywną decyzję kredytową. W ubiegłym tygodniu chciałem podpisać umowę, ale bank nie chce mi dać takiego finansowania na 100 proc. wartości nieruchomości. A mnie gonią terminy. Co mam robić?
Tomasz R., Karpacz


W ostatnich dniach przynajmniej kilka banków bardzo poważnie ograniczyło finansowanie klientów we frankach szwajcarskich.
Zrobiły to m.in. Santander, Millennium, DomBank, PKO BP, Kredyt Bank, Nordea i Eurobank. Większość z nich do niedawna finansowała szwajcarską walutą 100 proc. wartości mieszkania. Teraz jednak banki oczekują od klientów wkładu własnego. Jest on różnej wysokości.

Najbardziej restrykcyjne - Santander i Millennium - oczekują 35 proc. wartości lokalu. Dom Bank 30 proc. A to oznacza, że klient który chciał się zadłużyć na 400 tys. zł, teraz musi mieć przynajmniej 140 tys. zł wkładu własnego. Mało tego. Musi także zaakceptować zdecydowanie gorsze niż jeszcze miesiąc temu warunki finansowania.

Do niedawna bowiem marża w bankach była negocjowana i zwykle dla franka nie przekraczała 1 proc. Teraz banki usztywniły politykę. Marża wzrosła i nie można się już targować o jej obniżenie. Średnio wynosi teraz 1,5-2,5 proc. w zależności od instytucji. Jeśli klient nie jest w stanie uzbierać wkładu własnego, musi pogodzić się z kredytem w złotych.

W tym przypadku zapłaci trochę niższą marżę, ale niewiele, bo dla złotych one także wzrosły. Miesięczna rata będzie wyższa niż we frankach. Przynajmniej na razie. Ale jeśli dla klienta liczy się czas, to jest to jedyne rozwiązanie. Gdy kryzys minie, wówczas będzie można przewalutować kredyt.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się