Menu Region

Być może nie dowiemy się kto stoi za zabójstwem ks....

Być może nie dowiemy się kto stoi za zabójstwem ks. Popiełuszki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Tak uważa doktor Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem historyka, zbrodnia mogła być elementem przemyślanej walki z Kościołem głównego ośrodka władzy z generałem Jaruzelskim na czele. Jednak zabójstwo księdza Jerzego mogło być także, zdaniem doktora Żaryna, efektem miedzyfrakcyjnej walki wewnątrz obozu komunistycznego. Kandydatem do władzy był wówczas Mirosław Milewski - podkreśla historyk.
Od 1982 roku ksiądz Popiełuszko celebrował msze za ojczyznę. Jak zaznacza doktor Żaryn, wcześniej duchowny nie wzbudził szczególnego zainteresowania ze strony SB. Systematyczność odprawiania mszy zdecydowała o stałym i intensywnym rozpracowywaniu kapłana oraz środowiska zgromadzonego wokół kościoła świętego Stanisława Kostki. Doktor Żaryn podkreśla, że SB na różne sposoby starała się pozyskiwać informacje na temat księdza Jerzego. Jednak w najbliższym otoczeniu kapłana nie udało się pozyskać informatorów.

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez agentów SB a następnie zamordowany. Bezpośredni sprawcy zbrodni zostali skazani na wieloletnie kary więzienia. Dziś są już na wolności. Od 1997 roku toczy się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się