Menu Region

Steinmeier przeciwnikiem Merkel w niemieckich wyborach

Steinmeier przeciwnikiem Merkel w niemieckich wyborach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier będzie kandydatem SPD na kanclerza w przyszłorocznych wyborach. Na nadzwyczajnym zjeździe w Berlinie socjaldemokraci wybrali też nowego przewodniczącego partii. Został nim Franz Müntefering.
Decyzje zjazdu były oczekiwane. Obaj politycy otrzymali partyjne rekomendacje już na konwencji na początku września, kiedy zmuszono do odejścia ze stanowiska niepopularnego szefa SPD Kurta Becka.

Wybór Steinmeiera na kandydata na kanclerza poparło ponad 95 procent delegatów. 52-letni polityk pełniący obecnie funkcję wicekanclerza wezwał partię do jedności i zapowiedział, że zamierza poprowadzić ją do zwycięstwa. Ocenił, że kryzys finansowy stwarza nowe szanse dla ugrupowań o profilu socjaldemokratycznym. Jego wystąpienie deputowali przyjęli gromkimi brawami.

Steinmeier jest jedynym politykiem SPD, który jest w stanie zagrozić cieszącej się w Niemczech dużą popularnością szefowej CDU, kanclerz Angeli Merkel. Spadek notowań socjaldemokratów ma też poprawić nowy przewodniczący. Franz Müntefering stał już na czele SPD w latach 2004-2005.

W aktualnych sondażach socjaldemokraci cieszą się 25-procentowym poparciem. Na chadeków zagłosowałoby 10 procent więcej wyborców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się