Menu Region

Współwłaścicielami Pekao będa Libijczycy

Współwłaścicielami Pekao będa Libijczycy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Libijczycy, którzy w tych dniach weszli w posiadanie ponad czterech procent udziałów włoskiej grupy Unicredit, będą się starać o fotel wiceprezesa banku. Wiadomość o tym wywołała zdumienie rządu Silvio Berlusconiego, który nie został powiadomiony o całej operacji. Bank jest też obecny na rynku polskim - należy do niego bank Pekao SA.
Rząd włoski wielokrotnie deklarował gotowość pomocy bankom, które znalazły się w tarapatach w wyniku światowego kryzysu finansowego. W tym celu stworzono nawet specjalny fundusz w wysokości 20 miliardów euro.

Tymczasem dyrektor generalny Unicredit Alessandro Profumo nie wyraził sprzeciwu, gdy Libijczycy kupili na rynku 4,23 procent akcji grupy, inwestując w to miliard euro. Ponieważ stali się w ten sposób drugim udziałowcem banku, zamierzają ubiegać się także o stanowisko wiceprezesa zarządu. Profumo oświadczył, że inicjatywa libijskich inwestorów to wyraz zaufania do Unicredit.

Włoscy komentatorzy przypominają, że w końcu lat 70. Libijczycy przyszli z pomocą borykającemu się z trudnościami Fiatowi i w krótkim czasie stali się posiadaczami aż 13 procent jego udziałów. W 1992 roku turyński koncern pozbył się libijskiego wspólnika, który był źle widziany szczególnie przez Amerykanów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się