Menu Region

Europejska recepta na amerykański kryzys

Europejska recepta na amerykański kryzys

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Prezydent George Bush przyznał wczoraj, że amerykański kryzys finansowy rozlał się poza Wall Street, ale zapewnił Amerykanów, że USA uporają się z nim w ścisłej współpracy z europejskimi partnerami.
Czas nagli. Dlatego już w sobotę prezydent Francji Nicolas Sarkozy, którego kraj przewodzi w tym półroczu Unii, i José Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej, lecą do Waszyngtonu, by rozmawiać z Bushem o koordynacji działań wobec kryzysu finansowego. Na niedawnym szczycie w Brukseli wszystkie kraje UE zgodziły się na zwołanie przed końcem roku, nawet już w listopadzie, międzynarodowej konferencji na temat nowych zasad, na których oprą się światowe finanse. Wiadomo już, że miejscem spotkania miałby być Nowy Jork.

Sarkozy zapowiada , że będzie to "nowe Bretton Woods". To nawiązanie do konferencji z 1944 r., która określiła zasady współczesnego systemu monetarnego i powołała do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz, w obliczu kryzysu, ma powstać nowy światowy ład finansowy. - Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - mówi Sarkozy. I dodaje, że UE jest zdecydowana zareagować na światowy kryzys finansowy, a nie tylko stosować środki doraźne. - Kryzys powinien nas skłonić do porzucenia mitu o wszechmocnym rynku - powiedział Sarkozy przed wylotem do Waszyngtonu.

Sarkozy jest dla Busha bardzo ważnym rozmówcą. Na brukselskim szczycie 27 krajów UE poparło decyzje krajów strefy euro podjęte w odpowiedzi na kryzys 12 października w Paryżu. Na wsparcie sektora bankowego Unia przeznaczy 2 biliony euro. O tym, że Biały Dom zamierza skorzystać z europejskiej recepty na walkę z kryzysem, świadczy zapowiedź częściowej nacjonalizacji banków objętych przyjętym przez Kongres planem ratunkowym Paulsona.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

,,,

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monika (gość)  •

fajny...:)

odpowiedzi (0)

skomentuj