Menu Region

Świat nie rozumie kryzysu

Świat nie rozumie kryzysu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Alvin i Heidi Tofflerowie

Prześlij Drukuj
Przedsiębiorcy, politycy i ekonomiści, którzy perorują w mediach o załamaniu rynku, nie biorą pod uwagę technologicznych zmian, jakie zaszły w świecie finansów od 1929 roku - przekonują Alvin i Heidi Tofflerowie.
Oczy całego świata skierowane są na dramat ekonomiczny, który rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, gdzie perspektywie załamania finansowego towarzyszyła zatrważająca niezdolność rządu do inteligentnej reakcji. Chociaż Kongres wprowadził plan ratunkowy i społeczeństwo odetchnęło z ulgą, pożar wciąż szaleje, a strażacy nadal się zastanawiają, jak go ugasić.

Analitycy mówią Amerykanom między innymi, że mogą się spodziewać radykalnej obniżki wydatków konsumenckich, łatwiej dostępnego kredytu, wzrostu bezrobocia, dalszych wahań na giełdzie, kolejnych upadłości banków, spowolnienia realizacji projektów infrastrukturalnych, spadku eksportu, wzrostu presji politycznej na zaostrzenie nadzoru nad bankami i innymi instytucjami finansowymi, odłożenia reformy systemu opieki zdrowotnej, wzrostu podatku dochodowego i redukcji programów pomocowych dla zagranicy.

Kryzys miał swój początek w Stanach Zjednoczonych, ale jego bezpośrednie i pośrednie skutki są odczuwane na całym świecie, od Europy i Chin po Indie i Rosję. W rezultacie mnożą się wypowiedzi na temat korzeni obecnego kryzysu i jego podobieństw do wcześniejszych załamań gospodarczych. Nawet wyważeni ekonomiści i dziennikarze rzucają porównaniami do 1929 r., czyli do początku najgłębszego kryzysu gospodarczego w ubiegłym stuleciu.

Tymczasem 1929 r. nie rozjaśnia sprawy. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie ważne są różnice, a nie podobieństwa z przeszłością. Chociaż przedsiębiorcy, politycy, ekonomiści i inni "eksperci" bez przerwy perorują i występują w mediach, prawie nie zwraca się uwagi na trzy bardzo istotne siły, które działają w rozwiniętych gospodarkach i odgrywają zasadniczą rolę w amerykańskim kryzysie.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się