Menu Region

Prywatyzacja szpitali to za mało

Prywatyzacja szpitali to za mało

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Naukowcy ostrzegają rząd przed gwałtownymi zmianami w służbie zdrowia - czytamy w "Rzeczpospolitej".
W ocenie ekspertów, do naprawy systemu nie wystarczy prywatyzacja.

"Zielona księga", oceniająca plany rządu dotyczące służby zdrowia, powstała już w sierpniu. Ministerstwo Zdrowia, które zleciło ekspertyzę, nie chciało jej ujawniać, ponieważ wnioski są krytyczne wobec planów komercjalizacji szpitali.

Zdaniem autorów "zielonej księgi", całkowita zmiana systemu może pogłębić problemy w ochronie zdrowia. W ekspertyzie nie ma ani słowa wprost popierającego przekształcenie szpitali w spółki.

Zdaniem naukowców, przekonanie, że do naprawy systemu wystarczy prywatyzacja, jest poważnym uproszczeniem. Problemów służby zdrowia nie da się bowiem rozwiązać jedną czy dwiema ustawami.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb odpowiada, że ekspertyza nie stwierdza, iż przekształcanie szpitali jest czymś złym. Jego zdaniem, lepsze zarządzanie doprowadzi do bardziej racjonalnego dysponowania pieniędzmi, a taki postulat pojawił się w opracowaniu.

"Zieloną księgę" opublikowały na stronach internetowych branżowe pisma "Służba Zdrowia" i "Menedżer Zdrowia". Publikacja powstała pod kierunkiem profesor Stanisławy Golinowskiej z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się