Menu Region

Nie będzie głosowania o przyszłości szpitali

Nie będzie głosowania o przyszłości szpitali

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek, Mariusz Jałoszewski

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński nie rezygnuje z pomysłu referendum w sprawie przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego.
Wczoraj wniosek w tej sprawie trafił na biurko marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Prezydent chciałby, żeby referendum zdrowotne odbyło się 10 i 11 stycznia przyszłego roku. Polacy mieliby odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?

Senat zajmie się prezydenckim wnioskiem na najbliższym posiedzeniu, które zacznie się 26 października. Ale szanse na jego przegłosowanie są zerowe, bo PO, która sprzeciwia się referendum, ma w Senacie 59 na 100 senatorów. Kaczyńskiego to nie zraża.

- Kierując się dobrem ogółu, jakim jest zagwarantowanie równego dla wszystkich obywateli prawa do ochrony zdrowia (...), uważam za niezbędne zarządzenie referendum w sprawie przyszłości polskiej służby zdrowia - napisał prezydent w uzasadnieniu swojego wniosku o zarządzenie referendum

Kaczyński obawia się, że komercjalizacja, czyli przekształcenie szpitali w spółki i oddanie ich samorządom, doprowadzi do ich dalszej sprzedaży i całkowitej prywatyzacji. W efekcie szpitale świadczyć będą tylko takie usługi, na których są w stanie zarobić, a zwykły pacjent będzie miał problem z dostaniem się do specjalisty.

Dlatego prezydent uważa, że o losie polskiej służby zdrowia powinni zdecydować sami obywatele. Kaczyński zapowiedział, że jeśli Polacy poprą komercjalizację, to podpisze ustawę. Jeśli nie - będzie weto. Pytanie zaproponowane przez prezydenta krytykują prawnicy i politycy koalicji. - Napisanie o komercjalizacji bez wyjaśnienia, jakie za tym stoją gwarancje państwa dla chorych, nie ma sensu, bo fałszuje rzeczywistość.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się