Menu Region

Telefon komórkowy może być powodem dermatozy

Telefon komórkowy może być powodem dermatozy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Częste i regularne korzystanie z telefonu komórkowego może być główną przyczyną coraz częściej występujących schorzeń skórnych, ostrzegają lekarze.
Ten fenomen specjaliści od chorób skóry zaczynają już nazywać "komórkową dermatozą". Pierwsze objawy problemów to stałe zaczerwienienie i podrażnienie skóry w okolicach miejsca, do którego najczęściej przykłada się telefon podczas rozmowy.

- Pokrzywka spowodowana dermatozą komórkową występuje zwykle na uchu lub szyi. Ale w teorii podrażnienie może też pojawić się nawet na palcach, jeśli bardzo dużo czasu spędzamy na wysyłaniu SMS-ów - twierdzi dr Graham Lowe z British Association of Dermatologists.

Lekarze tłumaczą, że jedna trzecia ludzi jest uczulona na nikiel, metal bardzo często wykorzystywany jako element obudowy aparatów przenośnych. Najczęściej nikiel pokrywa przyciski klawiatury oraz stanowi ramkę otaczającą ekranik telefonu. Dermatolodzy na łamach "Daily Telegraph" alarmują, że osoby z alergią na metale ryzykują powstaniem uczulenia skórnego, jeśli regularnie korzystają z komórek, których obudowy nie są jedynie z tworzywa sztucznego.

W miejscu podrażnionym metalem może dojść do utworzenia się stanu zapalnego, przesuszenia, a nawet łuszczenia i pękania naskórka. Najbardziej narażone na dermatozę komórkową są kobiety, szczególnie te, które już wcześniej zauważyły u siebie reakcje skórne na biżuterię metalową (szczególnie tę, która zawierała nikiel).

Z publikacji w magazynach specjalistycznych wynika, że ostatnimi czasy liczba przypadków dermatoz spowodowanych najprawdopodobniej przez telefony komórkowe wciąż się powiększa.Na początku tego roku opublikowano wyniki studiów analizujących wykorzystanie niklu do budowy 22 modeli popularnych telefonów komórkowych. Metal ten znaleziono w dziesięciu aparatach.

Dr Lionel Bercovitch z Brown University w USA, jeden z członków grupy badaczy, podkreśla, że nikiel jest częściej wykorzystywany w telefonach modnych i droższych, w których pokrywa się nim elementy obudowy, podnosząc w ten sposób atrakcyjność wzornictwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się