Menu Region

Prorosyjski polityk chce zostać kanclerzem Niemiec

Prorosyjski polityk chce zostać kanclerzem Niemiec

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

Prześlij Drukuj
Angelę Merkel czeka trudny okres. W sobotę jej podwładny zostanie namaszczony na socjalistycznego kandydata na stanowisko kanclerza Niemiec.
Znany z prorosyjskich sympatii minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier stanie się więc jednocześnie koalicjantem i bezpośrednim rywalem Merkel. Niemcy to już kolejny po Ukrainie i Polsce kraj Europy, w którym na współrządzenie skazani są polityczni wrogowie. Na linii Merkel - Steinmeier dochodziło już wcześniej do poważnych zgrzytów. We wrześniu Merkel skrytykowała Steinmeiera za rozmowę z szefem kubańskiej dyplomacji.


Spory pomiędzy szefem niemieckiej dyplomacji a panią kanclerz wywoływała też polityka wobec Chin. Popierający handel z Chinami Steinmeier skrytykował Merkel za spotkanie z Dalajlamą. Wbrew stanowisku Merkel minister popiera też przyjęcie Turcji do UE i demonizowanie zagrożenia Niemiec atakiem terrorystycznym.

Dzięki temu Steinmeier utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych polityków w Niemczech, ustępując miejsca jedynie popularnej szefowej. Ponad 50 proc. Niemców twierdzi, że Angela Merkel bardziej nadaje się na kanclerza niż Steinmeier. Mimo to SPD ma szanse wykorzystać złe nastroje panujące w CDU po wrześniowej porażce w wyborach lokalnych w Bawarii. Tradycyjnie mocna na południu Niemiec chadecja po raz pierwszy od 1970 r. straciła absolutną większość w bawarskim Landtagu. Najnowsze sondaże wskazują, że gdyby wybory parlamentarne w Niemczech odbyły się dzisiaj, socjaldemokraci zdobyliby 26 proc. głosów.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się