Menu Region

Maciejewski i Bławut kręcą z komandosami

Maciejewski i Bławut kręcą z komandosami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Waliński

Prześlij Drukuj
W poniedziałek na sklepowe półki trafi nie lada gratka dla miłośników dobrego dokumentu, którzy mają słabość do munduru.
Telewizja Polska wydaje właśnie swój kultowy dokument "Kawaleria powietrzna" w wersji DVD. Dwaj reżyserzy, Jacek Bławut i Wojciech Maciejewski, wzięli na warsztat koszarowe życie rekrutów wcielonych w 1999 roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej pod dowództwem generała brygady Jana Kempary.

W sześciogodzinnym filmie twórcy pokazują od podszewki proces przekształcania niesfornych młodzieńców we wspaniały materiał na narodowych bohaterów.
Kamera towarzyszy rekrutom od momentu badań w Wojskowych Komendach Uzupełnień na terenie całego kraju, przez wszystkie kolejne etapy szkolenia w najbardziej elitarnych oddziałach Wojska Polskiego - to przecież jednostka powietrzno-desantowa, która wchodzi w skład sił szybkiego reagowania NATO.

Wraz z rekrutami ruszamy na ścieżkę poborowego, towarzyszymy im w pierwszej pobudce i capstrzyku. Oglądamy ich podczas przysięgi, ale także w czasie żmudnej nauki marszu czy śpiewu. Jest też coś dla fanów sportów ekstremalnych - to specjalne szkolenia spadochronowe lub wyczynowy trening narciarski. Nie brakuje również scen ukazujących rekrutów w chwilach prywatnych - od Wigilii przez Sylwestra po wyjazdy na przepustki.

Trzynaście odcinków "Kawalerii powietrznej" to niezła zachęta dla tych, którzy marzą, by bronić Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Jednak przede wszystkim to kawał znakomitego dokumentu psychologicznego. I nic dziwnego, bo przecież reżyser Jacek Bławut (rocznik 1950) to jeden z najlepszych polskich operatorów ("Życie wewnętrzne", "Dzień Świra") i najczęściej nagradzanych dokumentalistów, autor "Wojownika", rewelacyjnego filmowego portretu boksera Marka Piotrowskiego. Z kolei Wojciech Maciejewski to m.in. twórca dokumentu "Fan" (1987) i współtwórca serialu dokumentalnego "Babilon.pl" (2004) opowiadającego o polskich żołnierzach stacjonujących w Iraku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się