Menu Region

Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz, Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Banki mnożą trudności przed kredytobiorcami. Obostrzenia spowodują recesję w budownictwie.
- Chciałam podwyższyć o 30 tys. zł wartość kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Już we wrześniu miałam pozytywną decyzję Polbanku EFG. Jednak gdy przyszłam podpisać umowę, bank zaczął mnożyć trudności - poprosił o wycenę mieszkania, dodatkowe dokumenty od dewelopera itd. Dostarczyłam, ale nadal czekam na decyzję - skarży się Ewa J. z Torunia, która kupuje mieszkanie w Warszawie.

Dodaje, że ostatnio bank zaczął także spóźniać wypłaty transzy kredytu, choć składa wniosek na wiele dni przed terminem i z datą, do kiedy pieniądze powinny wpłynąć na konto dewelopera.
Pracownicy oddziału Polbanku tłumaczą, że opóźnienia wynikają ze zbyt dużej liczby wniosków. - Nic nie wiem o tym, by nasi klienci mieli problemy - mówi Dariusz Chalecki, kierownik ds. marketingu Polbanku EFG.

Ale o problemach klientów wiedzą pośrednicy kredytowi. - Mamy informacje od osób, które u nas składały wnioski kredytowe, o tym, że problemy z wypłatami w terminie miewa m.in. Polbank EFG i DomBank. To wynika z problemów z pozyskaniem franka na rynku międzybankowym - mówi Paweł Majtkowski, analityk firmy Expander. - Ostatnio wszystkie banki mocno zaostrzyły procedury. W jeszcze trudniejszej sytuacji są klienci, którzy kilka tygodni temu złożyli wnioski na 100 proc. finansowania i dostali pozytywne decyzje kredytowe, a teraz bank im je odrzuca i żąda 30-35 proc. wkładu własnego, a tak jest np. w Millennium - dodaje.

Od poniedziałku Millennium wprowadził nowe przepisy mówiące o tym, że klient, który chce wziąć kredyt we franku, musi mieć wkład własny w wysokości 35 proc. wartości nieruchomości. PKO BP, największy gracz na rynku hipotecznym, od wtorku oczekuje od klientów 20 proc. wkładu własnego, choć jeszcze w ubiegłym tygodniu szef spółki zastrzegał, że nie widzi powodu zmiany zasad finansowania klientów. DomBank także od środy oczekuje 30 proc. wkładu własnego.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się