Menu Region

Rafał Pisera: Dość płynna bankowość

Rafał Pisera: Dość płynna bankowość

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rafał Pisera, zca szefa działu pieniądze

Prześlij Drukuj
Surfowanie polega, z grubsza rzecz biorąc, na poruszaniu się po powierzchni wody na tyle szybko, by siły napięcia powierzchniowego zdołały przeciwstawić się sile ciążenia, nieuchronnie ciągnącej surfera na dno akwenu.
Pożyczyłem tę metaforę od Zygmunta Baumana, który używa jej do opisywania strategii utrzymywania się na powierzchni życia w naszych płynnych czasach, bo jak ulał pasuje ona do obecnej sytuacji na rynkach finansowych.

Prosta fizyczna reguła, która pozwala na uprawianie surfingu - skądinąd przyjemnego sportu, którego jak innych nie uprawiam - zaczęła niestety parę lat temu obowiązywać także w bankowości. Banki, obniżając wymagania wobec kredytobiorców, napędzały boom na rynku mieszkaniowym. Popyt windował ceny. Bankowcy czuli się pewnie, bo stanowiące zabezpieczenie udzielonych pożyczek mieszkania i domy z miesiąca na miesiąc warte były coraz więcej.
Doszło do tego, że kredyt mogła bez większych problemów dostać czteroosobowa rodzina pod warunkiem, że po spłaceniu raty zostawało jej niecałe 500 zł na przeżycie. Nikt nie myślał o przyszłości, bo hossa miała trwać wiecznie.

Problem w tym, że każda koniunktura, tak jak fala niosąca surfera, musi z czasem wygasnąć. Kiedy więc ci, którzy niesieni siłą wody zapędzili się zbyt daleko, zaczęli pogrążać się w odmętach, pozostali porzucili dawną strategię, w panice poszukując bardziej tradycyjnych sposobów utrzymywania się na powierzchni. Konserwatyzm w bankowości znów stał się modny. Co ciekawe, im bardziej, jeszcze parę tygodni temu, bank był liberalny w ocenie zdolności kredytowej swoich klientów, tym teraz jest bardziej zachowawczy.

Dlatego wszystkim, którzy przyzwyczaili się do życia na kredyt, pozostaje złożyć wniosek i modlić się o pomyślne wiatry, które na nowo rozkołyszą morze finansowych możliwości. A potem ? Cóż, życzę przyjemnego surfowania, aż do kolejnej flauty.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się