Menu Region

Sprawa matur dwujęzycznych w Trybunale Konstytucyjnym?

Sprawa matur dwujęzycznych w Trybunale Konstytucyjnym?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zapowiedział, że jeśli MEN nie wycofa się z pomysłu wprowadzenia zmian w maturze dwujęzycznej w 2010 r., to skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Pod koniec września minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie według którego od 2010 roku przedmiot dodatkowy w klasach dwujęzycznych będzie można zdawać tylko po polsku. Zmianami byliby więc objęci uczniowie, którzy już zaczęli naukę w liceach dwujęzycznych.

Zdaniem Jerzego Szmajdzińskiego, resort edukacji eksperymentuje na uczniach, bo "nie zmienia się zasad w czasie gry".


Krytycznie do planowanych przez ministerstwo edukacji zmian odniosła się była szefowa tego resortu, Krystyna Łybacka z SLD. Jej zdaniem MEN próbuje zmniejszyć wydatki kosztem uczniów - ich entuzjazmu i wysiłku. Łybacka dodała, że rozporządzenie podważa zaufanie do pewnych rozstrzyginęć w demokratycznym państwie prawnym.

Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak podkreślił, że kwestia finansów nie była decydująca, choć przyznał, że obecnie funkcjonujący system dwujęzycznych matur jest kosztowny. Marciniak dodał, że ministerstwo rozpatrzy uwagi zgłoszone dziś w Sejmie.

Na godzinę 15.00 w MEN zaplanowane jest spotkanie z dyrektorami dwujęzycznych szkół.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się