Menu Region

Kryzys finansowy dotarł do Czech, 3 tys. ludzi bez pracy

Kryzys finansowy dotarł do Czech, 3 tys. ludzi bez pracy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Sąd w Pradze postawił w stan upadłości dwie fabryki z grupy produkującej słynne czeskie szkło i porcelanę. Podobny los czeka następne firmy. Sąd Miejski w Pradze ogłosił w środę upadłość spółek "Karlovarska porcelana" i "Sklo Bohemia" w Svietlej nad Sazavą, które łącznie zatrudniają niemal trzy tysiące ludzi.
Fabryka porcelany z Karlowych Warów będzie jednak produkować co najmniej do 20 października. Spółka zapłaciła pracownikom 70 procent pensji i zapewnia, że wypłaci resztę. Natomiast huta szkła w Swietlej nie ma już pieniędzy na wypłaty i przed tygodniem wstrzymała produkcję. Od ponad trzech tygodni nie produkuje też huta "Sklarny Bohemia" w Podiebradach, ale nie została jeszcze postawiona w stan upadłości.

Wszystkie te firmy należą do grupy "Bohemia Crystalex Trading", która wobec groźby wstrzymania dostaw energii złożyła przed miesiącem wniosek o uznanie jej niewypłacalności.

Czeski rząd odrzucił apele o finansową pomoc dla niewypłacalnych firm, choć państwo ma w nich wciąż jeszcze mniejszościowe udziały.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się