Menu Region

Wałęsa o Karolu Wojtyle w 30. rocznicę wyboru na papieża

Wałęsa o Karolu Wojtyle w 30. rocznicę wyboru na papieża

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

i

Prześlij Drukuj
W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża były prezydent RP Lech Wałęsa powiedział, że do zwycięstwa "Solidarności" w 1989 roku doprowadziło połączenie słów Jana Pawła II z czynami związkowców .
- Naród polski w latach 70. był tak zgnębiony, że w większości nie wierzył, iż komunizm może upaść. Nie przewidzieliśmy daru z nieba w postaci papieża, który obudził narody - powiedział Lech Wałęsa.

Były prezydent podkreślił, iż dzięki Janowi Pawłowi II zorganizowały się wielkie tłumy, które zostały poprowadzone przez strajki i demonstracje do zwycięstwa nad komunizmem.

Nawiązując do rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową Wałęsa wskazał na słowa Ojca Świętego, które padły w Warszawie 2 czerwca 1979 roku.
Papież powiedział wtedy "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. TEJ ziemi." Lech Wałęsa przypomniał że ludzie odebrali te słowa jako zachętę do walki z komunizmem. Podkreślił, że gdyby nie papież, narody nie obudziłyby się, nie uwierzyły w siebie, a komunizm jeszcze długo byłby nie do pokonania.

- Życie Kościoła w Polsce za komuny toczyło się od jednej papieskiej pielgrzymki do drugiej - mówił Lech Wałęsa. Były prezydent podkreślił, że w słowach papieża Polaka ludzie odnajdowali przekaz, który ich uskrzydlał, ukazywał ich godność i oraz czynił współodpowiedzialnymi za historię.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się