Menu Region

Europa ratuje swoje finanse przed zapaścią gospodarczą

Europa ratuje swoje finanse przed zapaścią gospodarczą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Wobec zagrożenia finansów Wspólnoty 27 krajów członkowskich, przyjęło plan ratowania gospodarek Unii zgłoszony przez Wielką Brytanię.
Wiele hałasu o nic. Tak można w skrócie opisać histerię, jaka zapanowała w Polsce z powodu przepychanki premiera z prezydentem o to, kto ma reprezentować nasz kraj na szczycie UE w Brukseli. Przez cały tydzień obserwowaliśmy zmagania o krzesła, na których mieli usiąść Donald Tusk i Lech Kaczyński, a także walkę o kody i przepustki, umożliwiające wejście do siedziby Rady Europejskiej. Z perspektywy Brukseli awantura dwóch skłóconych ze sobą polityków była żenującym kuriozum na marginesie obrad szczytu.


Przyjmując plan ratunkowy opracowany wcześniej przez rząd Wielkiej Brytanii, Europa ma szansę wyjść obronną ręką z ekonomicznej zapaści, która podkopała potęgę Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Unia proponuje nową wizję przebudowy światowego porządku ekonomicznego, który dziś opiera się na zasadach sformułowanych pod koniec II wojny światowej.

W tym projekcie hegemonia USA, na której bazuje także nasza polityka zagraniczna, byłaby ograniczona na rzecz np. Indii czy Chin. Na osłabieniu USA zyskiwałaby Rosja, którą cała Unia widzi jako strategicznego partnera chętniej niż Amerykanów.

Z powodu podjazdowej wojny premiera z prezydentem żaden z tych problemów nie przebił się do świadomości polskiej opinii publicznej. Głównym tematem programów informacyjnych była wojna polsko-polska. Tymczasem już po rozpoczęciu szczytu w Brukseli urzędnicy Kancelarii Prezydenta zapewniali, że Lech Kaczyński zgadza się z premierem w każdej z kluczowych kwestii.

Donald Tusk przekonywał jednak, że w sprawie traktatu lizbońskiego, jak i pakietu klimatycznego stanowiska rządu i prezydenta się różnią. Sprawa pakietu została odłożona na później, ale premier już dziś grozi wetem, jeśli nie zostaną uwzględnione nasze interesy.

Plan Gordona Browna ma uratować unijne finanse


Europa ostro bierze się do walki z globalnym kryzysem finansowym. Unia zamierza wprowadzić brytyjskie pomysły na zwalczanie zapaści we wszystkich 27 krajach UE.

Wczorajsze otwarcie szczytu w Brukseli było wielkim dniem dla brytyjskiego premiera Gordona Browna, który został przez unijne elity namaszczony na ojca chrzestnego planu ratunkowego dla Europy. - Potrzebujemy globalnego rozwiązania, które nazywam planem Browna - mówił przed rozpoczęciem spotkania prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się