Menu Region

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2008

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2008

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Adam Wiedemann, Marian Pankowski oraz Piotr Matywiecki zostali laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2008.
Do tegorocznej Nagrody zgłoszono 197 tytułów. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Tegoroczna Gala Finałowa "Gdyni", była nie tylko momentem wyłonienia zdobywców Kostek Literackich oraz nagród pieniężnych. Było to również zwieńczenie nowej inicjatywy kulturalnej miasta - "Literaturomanie" - Dni Nagrody Literackiej Gdynia. "Literaturomanie" mają być dwudniowym świętem literatury już na stałe wpisane do kalendarza imprez kulturalnych miasta.

"Literaturomanie" rozpoczęły się w piątek, wieczorem poetyckim. Swoje wiersze czytali autorzy nominowani do tegorocznej Nagrody Litearckiej Gdynia: Miłosz Biedrzycki, Zbigniew Machej, Joanna Mueller, Adam Wiedemann i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Odbył się też Turniej Jednego Wiersza, w którym mógł wziąć udział każdy, a recytatorów i autorów oceniało jury, w którym zasiada między innymi - Wojciech Bonowicz, jeden z ubiegłorocznych laureatów Nagrody.

W sobotę natomiast odbyła się "Debata Kapituł" najważniejszych polskich nagród literackich: Nike, Angelus, Nagrody Literackiej Gdynia i - nowo powstałej - nagrody lieterackiej "Poeta Wolności".
Dyskutowano także o twórczości Konstantego Jeleńskiego, eseisty i tłumacza. W dyskusji wzięli udział: Piotr Kłoczowski, Stefan Chwin, Stanisław Rosiek oraz Jacek Żakowski. Pokazano także film "Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku", po którym odbyło się spotkanie z autorami produkcji - Witoldem Beresiem i Arturem Więcką

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się