Menu Region

Kłótnie i spory przed sejmową komisją śledczą

Kłótnie i spory przed sejmową komisją śledczą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kłótnie, prawne spory i brak odpowiedzi na żadne z pytań posłów - to efekt pierwszej konfrontacji przed sejmową komisją śledcza badającą domniemane naciski.
Posłowie próbowali skonfrontować byłą warszawską prokurator okręgową Elżbietę Janicką z byłym szefem Wydziału Śledczego tej prokuratury Cezarym Przasnkiem.

Janicka odmówiła składania zeznań, powołując się na prawo do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym, w którym jest oskarżona. Przeciwko takiej interpretacji przepisów opowiedziała się większość posłów komisji, popierał ją poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Sprzeczne opinie w tej sprawie przedstawili również eksperci prawni komisji śledczej.

Mimo to posłowie zdecydowali się na kontynuowanie zadawania świadkom pytań. Swoje pytania rozpoczął jedynie poseł Sebastian Karpiniuk z PO. Janicka zwróciła uwagę posłowi, że nie zna procedury przeprowadzania konfrontacji, która polega na wyjaśnianiu rozbieżności zeznań, a nie ponownym przesłuchiwaniu. Stanowczo przerwał jej przewodniczący Andrzej Czuma. Na kolejne pytania Karpiniuka Janicka nie odpowiadała, tłumacząc się jak wcześniej. Konfrontację przerwano dopiero, kiedy Cezary Przasnek odmówił zeznawania w trybie jawnym. Posłowie mają doprowadzić do konfrontacji tych świadków na posiedzeniu niejawnym dziś o godzinie 16.

Po zakończeniu konfrontacji posłowie zdecydowali o wezwaniu przed komisję byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Posłowie chcą go przesłuchać w temacie nadzoru nad śledztwem w sprawie korupcji w Centralnym Ośrodku Sportu. Posłowie wezwą też przed komisję Tomasza Malarza - funkcjonariusza ABW, który pracował w ministerstwie sportu.

Komisja śledcza zwróciła się też do Julii Pitery z prośbą o dostarczenie raportu w sprawie CBA. Przepadł jednak wniosek o przesłuchanie Pitery. Komisja zwróci się też do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o informacje w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej przez Grzegorza Ocieczka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się