Menu Region

Sejmowa debata o emeryturach pomostowych i kapitałowych

Sejmowa debata o emeryturach pomostowych i kapitałowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Sejmie rozpoczęła się debata o emeryturach pomostowych i kapitałowych. Rządowy projekt ustawy przewiduje, że prawo do nich będą miały osoby, które przez co najmniej 15 lat pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze.
Dodatkowe warunki to odpowiedni staż ubezpieczeniowy i wiek - kobiety 55 lat i mężczyźni 60.
Obecna ustawa obowiązuje tylko do końca roku i nowe przepisy mają ją zastąpić. Znacznie ograniczają one krąg uprawnionych.

W poniedziałek do marszałka Sejmu wpłynął prezydencki projekt przedłużający obowiązywanie dotychczasowej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział, że po zbadaniu przez prawników trafi on do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.


Na dzisiejszym posiedzeniu posłowie zajmą się także projektem ustawy o emeryturach kapitałowych. Dotyczy wypłaty świadczeń zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Będą dwa rodzaje emerytur kapitałowych: okresowe - dla kobiet miedzy 60 i 65 rokiem życia i dożywotnie dla kobiet i mężczyzn po ukończeniu 65 roku życia.

Wysokość świadczenia nie będzie zależała od płci i wieku. Środki zgromadzone w OFE będą przekazywane do funduszy dożywotnich emerytur kapitałowych. Emeryt będzie mógł wybrać fundusz. Wypłaty tych emerytur rozpoczną się w przyszłym roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się