Menu Region

Paulina Nowosielska: Reforma - reaktywacja

Paulina Nowosielska: Reforma - reaktywacja

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Sejmowa debata na temat służby zdrowia zaplanowana była na siedem godzin. Mniej więcej tyle, ile trwają trzy części kultowej serii "Matrix" braci Wachowskich. Co łączy zazwyczaj nudną salę posiedzeń polskiego parlamentu z amerykańską superprodukcją? Uczucie deja vu.
Żarliwe przemówienie prof. Zbigniewa Religi, które prawa strona sceny nagrodziła owacjami na stojąco.

Riposta Ewy Kopacz, która łamiącym się głosem powtarzała argumenty o dziurawym systemie. Wojciech Olejniczak krytykujący wszystkich dookoła. Naigrywał się z szybkiej ścieżki legislacyjnej, mówił o cierpiących pacjentach i apelował, by politycy poczuli wstyd. Grał na sumienie Sejmu, a wyszedł? Nieszczerze.

Z jednym z minister Kopacz trzeba się zgodzić: jeśli dzisiaj ktoś mówi, że jedyną przyczyną złej kondycji służby zdrowia jest brak środków, nie ma racji. Pieniędzy ze składek jest w tym roku więcej, ale pacjenci tego specjalnie nie odczuli.
Nie ma takich pieniędzy, których system ochrony zdrowia nie byłby w stanie wchłonąć. To kwestia wyboru, jak leczyć i czym. - Ja to przerabiałam. Trzech nieprzytomnych pacjentów i jeden respirator - mówiła Ewa Kopacz. - Takich wyborów dokonuje się też w Ministerstwie Zdrowia. To nie resort zdrowia, tylko resort wyborów.

Poseł Tadeusz Cymański teatralnym gestem chowający twarz w dłoniach. Znudzona Lewica, konsekwentnie nijaki PSL. I sporadyczne okrzyki "to kłamstwo" dobiegające z tej części sali, której dotyczyły zarzuty.

W tle sejmowej debaty rozkręca się kolejna: na temat Zielonej Księgi A.D. 2008. Jak reklamują jej autorzy, dzieło to fundamentalne dla poznania i zrozumienia problemów finansowania ochrony zdrowia, diagnozujące stan sektora w latach 2004-2007 oraz prognozujące rozwój sytuacji do 2050 r. Poprzednia taka księga została wydana w 2004 r., również w czasie debaty o reformie służby zdrowia. Co z tego wynikło, już wiemy. Oto dowód, że historia kołem się toczy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się