Menu Region

Wydatki budżetu mogą być o wiele niższe

Wydatki budżetu mogą być o wiele niższe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Posłowie z komisji finansów publicznych chcą skłonić ministra finansów Jacka Rostowskiego do cięć wydatków w przyszłorocznym budżecie. Wszystko po to, by ratować nasz wzrost gospodarczy, zagrożony z powodu spowolnienia w Europie.

Choć kolejne instytucje finansowe obniżają prognozy wzrostu PKB na przyszły rok, to rząd wciąż optymistycznie zakłada, że wzrost wyniesie 4,8 proc. Ale np. eksperci z JP Morgan, Societe Generale, banków Millennium i BZ WBK twierdzą, że nasza gospodarka wzrośnie jedynie o 4 proc. To oznacza, że w kasie państwa zabraknie ok. 5 mld zł. I to jest bardzo prawdopodobne.

Najbardziej ponure, ale i na szczęście najmniej prawdopodobne są prognozy banku BNP Paribas. Szacuje on, że nasza gospodarka urośnie w 2009 r. jedynie o 3 proc. Gdyby tak się stało, w kasie państwa zabrakłoby kilkudziesięciu miliardów złotych.

- Od razu po powrocie ministra Rostowskiego ze szczytu unijnego w Brukseli chcemy z nim porozmawiać na temat projektu budżetu i ewentualnych zmian. Będziemy nadzorować wydatki każdego resortu bardzo skrupulatnie - zapowiada posłanka PO Krystyna Skowrońska, wiceszefowa komisji finansów publicznych.

Bo choć budżet Rostowskiego oceniany jest powszechnie jako ostrożny, to mimo wszystko pełno w nim wydatków, które mogą zostać zlikwidowane lub częściowo obniżone.

Aż 373 mln zł zapisanych jest na dotacje dla górnictwa, które mogłoby sobie poradzić bez państwowego wsparcia. Ceny węgla rosną i polskie kopalnie są teraz cennym łupem dla zagranicznych inwestorów.

340 mln zł ma pójść na dotacje dla Ochotniczych Hufców Pracy - organizacji powielającej zadania powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, zatrudniającej 2,5 tys. osób.

13 mld zł da państwo na administrację. Wydatki w stosunku do ubiegłego roku wzrosły, bo przybyło kilka tysięcy nowych etatów w urzędach. Eksperci twierdzą, że na ograniczeniu biurokracji można zaoszczędzić co najmniej 1 mld zł.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się