Menu Region

Aparat wyłącza przewlekły ból głowy

Aparat wyłącza przewlekły ból głowy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Osoby cierpiące na rzadkie rodzaje chronicznego bólu głowy już niedługo będą mogły skorzystać z niewielkiego urządzenia, które uleczy ich problem. Uczeni w USA i Wielkiej Brytanii potwierdzili, że aparat wielkości pudełka od zapałek jest w stanie znacznie zredukować przewlekły ból.
Lekarze University of California w San Francisco oraz z Narodowej Kliniki Neurologii i Neurochirurgii w Londynie zbadali, że tzw. neurostymu-lator może być pomocny w leczeniu niektórych objawów chronicznego bólu głowy. Opis ich eksperymentu ma się ukazać w listopadowym numerze medycznego pisma "Lancet".

Aparat o nazwie bion składa się z akumulatorka i elektrody, którą wszczepia się z tyłu szyi chorego, w pobliżu jednego z tzw. nerwów potylicznych. Po uruchomieniu urządzenie emituje impulsy elektryczne stymulujące układ nerwowy.

Uczeni wszczepili aparat sześciu chorym na tzw. he-mikranię ciągłą - rzadki rodzaj bólu głowy, który dręczy pacjentów nawet przez 15 dni w miesiącu, uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie.

Aparat, który można włączać pilotem, przyczynił się do znacznej redukcji bólu u pięciu z szóstki badanych. Chorych w wieku od 37 do 64 lat poproszono o prowadzenie dzienniczków i oznaczanie co godzina poziomu bólu w skali od 1 do 10. Okazało się, że w okresie od pół roku do 21 miesięcy u czterech pacjentów aparat przyczynił się do zmniejszenia bólu w granicach od 80 do 95 proc.

U jednego bion wywołał spadek 30-procentowy, jednak ostatni z pacjentów odnotował pogorszenie bólu o 20 proc. W ubiegłym roku podobny efekt przyniosły badania bionów u chorych na tzw. klasterowy ból głowy. Do tej pory oba rodzaje migreny leczono przy użyciu leku - idnometacyny wywołującej skutki uboczne, m.in. krwawienia w żołądku.

Neurostymulatory były dotychczas wykorzystywane do ograniczania przewlekłego bólu przy m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się