Menu Region

Banki zaostrzają kryteria

Banki zaostrzają kryteria

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Chomicka

Prześlij Drukuj
Na zmiany zasad udzielania kredytów hipotecznych zdecydowały się już cztery banki. Z kredytów w walucie obcej na 100 proc. wartości nieruchomości wycofał się BZ WBK (górna granica to 90 proc.).
Santander Consumer Bank jest gotów sfinansować we frankach najwyżej 70 proc. ceny mieszkania. Fortis Bank i Dominet Bank wycofały w ogóle ze swojej oferty kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Od 1 października marże dla nowo udzielanych kredytów podniosły trzy banki: GE Money, Nordea Bank i Polbank. Wzrosły one nawet o jeden punkt procentowy. To oznacza, że kredyty będą nie tylko droższe, ale także trudniej dostępne.

Podwyżki dotkną przede wszystkim tych klientów, którzy mają stosunkowo niewielki wkład własny, czyli nie mają wymaganych 10 proc. (lub więcej) ceny nieruchomości. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) już od dłuższego czasu zwracała uwagę na konieczność zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów. Eksperci przewidują, że na zacieśnienie polityki kredytowej zdecydują się w najbliższym czasie kolejne banki.

Według specjalistów instytucje te będą teraz dzieliły klientów na grupy ryzyka zależnie od wieku, miejsca zamieszkania i wykonywanego zawodu. Na tej podstawie będzie szacowane ryzyko udzielonego kredytu oraz podejmowana decyzja o wysokości pobieranej marży i o tym, czy kredyt w ogóle zostanie udzielony.

Klienci planowane zmiany odczuli już teraz. Nawet ci, którzy jeszcze przed kilkoma tygodniami sprawdzali swoją zdolność kredytową i uzyskiwali zapewnienie, że kredyt dostaną - teraz otrzymują decyzję odmowną. To jednak dopiero początek - można usłyszeć w bankach. Prawdziwa rewolucja ma nastąpić po nowym roku. KNF dostrzegła w bankowych procedurach złe praktyki (np. zbyt luźno liczoną zdolność kredytową klienta) i chce je teraz ukrócić.
- Tych siedem obszarów oceny zdolności kredytowej powinno mieć dla banków bardzo duże znaczenie - zauważa Sebastian Saliński, analityk Gold Finance. - Szczególnie w przypadku, gdy dbają one o jakościowy portfel kredytowy oraz o ograniczenie ryzyka. Baczniejsza kontrola przyszłych kredytobiorców może wykluczyć przypadki wyłudzeń środków czy też ich utratę w wyniku niewypłacalności kredytobiorcy. Zaostrzenie przepisów bankowych w kwestii udzielania kredytów może znacznie ograniczyć ich sprzedaż. Zdaniem KNF jest to jednak konieczne do zachowania stabilności i bezpieczeństwa sektora bankowego.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się