Menu Region

NBP ochroni nas przed kryzysem

NBP ochroni nas przed kryzysem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Z Marią Pasło-Wiśniewską, byłą prezes banku Pekao SA, rozmawia Tomasz Ł. Rożek.
Banki centralne najbogatszych krajów zagwarantują pożyczki między bankami, by zapewnić im płynność finansową. U nas dużo mówi się o pakiecie zaufania dla banków, który przygotował NBP, ale konkretów nadal nie znamy.

Spodziewałam się, że prezes NBP Sławomir Skrzypek, idąc za ciosem, poda konkrety związane z pakietem zaufania. Nie podał. Przypuszczam jednak, że polski bank centralny, podobnie jak jego odpowiedniki w najbogatszych krajach, będzie gwarantem pożyczek między bankami.
Pośpiech nie jest tu dobrym doradcą - nasze banki są, dzięki Bogu, w niezłej kondycji i wszelkie działania powinny być podejmowane "na wypadek kryzysu". Mam wrażenie, że na tym etapie ostrożne działania NBP wystarczą. Nie warto uciekać się do radykalizmów - na przykład przejmowania banków czy pompowania państwowych pieniędzy, by nie dopuścić do upadłości instytucji finansowych, jak chce grupa najbogatszych państw zrzeszona w G7. Nam jeszcze nie pali się grunt pod nogami.

Ale kryzys zaufania między bankami mamy także w Polsce - nie chcą sobie pożyczać pieniędzy i tęsknym okiem patrzą na pomoc NBP. Niebawem mogą nie mieć pieniędzy na wypłatę kredytów.

Ale dostaną taką pomoc i problemu nie będzie. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego wiedzą wszystko o operacjach bankowych i o ich majątku. Myślę, że komunikacja między nimi jest na dobrym poziomie. NBP może na przykład zostać pośrednikiem w transakcjach między bankami. Inne wyjście: banki komercyjne musiałyby najpierw przelewać pieniądze na konto NBP.

Bank centralny brałby wówczas na siebie ryzyko związane z tymi pożyczkami i niejako ponosił odpowiedzialność za kondycję instytucji finansowych. Normalnie nie powinien tego robić, ale to jest sytuacja nadzwyczajna. Dlatego radziłabym prezesowi Skrzypkowi, by bank centralny gwarantował pożyczki tylko między tymi bankami, które mają dobrą kondycję finansową. Szczęśliwie w Polsce tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Banki na ogół nie mają kłopotów z płynnością.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się