Menu Region

Nie będzie ograniczeń wysokości kredytów

Nie będzie ograniczeń wysokości kredytów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Pierwsza dobra wiadomość dla klientów w związku z kryzysem: nie będzie zalecenia dotyczącego ograniczenia wysokości pożyczek przez banki.
Projekt zmiany ustawy gwarantującej ochronę depozytów do wysokości 50 tys. euro, wskazówki dotyczące norm ostrożnościowych przy udzielaniu kredytów hipotecznych, a także pakiet zaufania dla banków - te dokumenty, które mają zabezpieczyć nasz system finansowy przed światowymi turbulencjami, mają być gotowe jeszcze w tym tygodniu.

Mamy pierwszą dobrą wiadomość dla klientów: w liście z zaleceniami dotyczącymi norm udzielania kredytów hipotecznych, który Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje dla banków, nie będzie zalecenia dotyczącego ograniczenia wysokości pożyczek. Oznacza to, że w dalszym ciągu będzie możliwe zaciąganie kredytów bez wkładu własnego.

- W liście znajdą się jedynie wskazówki dotyczące wyliczania zdolności kredytowej - podkreśla Marta Chmielewska-Racławicka z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego. - Dokument jest na ukończeniu - dodaje. Klienci nadal więc będą mogli się zadłużać na 100 proc. wartości nieruchomości.

Natomiast rata kredytu nie będzie mogła już przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów rodziny. Do tej pory część instytucji finansowych udzielała pożyczek nawet wówczas, gdy rata dochodziła do 70 proc. dochodów kredytobiorcy.

Wbrew oczekiwaniom nie jest jeszcze gotowy pakiet zaufania dla banków. Wczoraj miał go przedstawić Sławomir Skrzypek, szef Narodowego Banku Polskiego. Niestety, bank centralny nie zdążył i jeszcze wczoraj konsultował projekt m.in. z Radą Polityki Pieniężnej.

Przedstawiciele branży oczekują, że Narodowy Bank Polski zdecyduje się przede wszystkim na pomoc w udrożnieniu rynku międzybankowego, na którym znacząco wzrosła ostatnio cena pieniądza.

Ale nawet pomimo wysokich wskaźników WIBOR i LIBOR banki i tak nie chcą sobie pożyczać kapitału. Przez to drożeją kredyty, a banki wstrzymują ich udzielanie zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się