Menu Region

Eurosieroty będą mieć opiekunów

Eurosieroty będą mieć opiekunów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mirosława Książek

Prześlij Drukuj
Rodzice wyjeżdżający do pracy za granicą muszą w przyspieszonym trybie w sądzie rodzinnym lub nawet u notariusza ustanowić opiekuna prawnego dla swoich dzieci - takie zmiany w prawie postuluje poseł PiS z Górnego Śląska Adam Gawęda.
Na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny chce zainicjować prace nad nimi. - Problem jest kolosalny, tak naprawdę liczby eurosierot nie da się ustalić - mówi Gawęda.

Z badań przeprowadzonych latem tego roku przez kuratoria oświaty na zlecenie MEN wynika, że w całej Polsce 52 tys. dzieci żyje bez przynajmniej jednego z rodziców, w związku ich wyjazdami za granicę. Blisko 1,3 tys. dzieci trafiło z tego powodu pod opiekę kuratora lub do domu dziecka.

Według obowiązującego ustawodawstwa poza rodzicami nikt nie jest upoważniony do rozmowy z nauczycielem na temat postępów dziecka w nauce, jego zachowania w szkole, do podejmowania decyzji o leczeniu dziecka w przypadku choroby czy do ingerencji w przypadku, gdy małoletni popada w konflikt z prawem.

- Tymczasem ktoś za małoletnie dzieci pozostawione w kraju przez rodziców odpowiadać musi. Taką osobą powinien być ustanowiony opiekun prawny - mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Fundacja Prawo Europejskie, której jednym z celów jest edukacja prawna dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem praw obywatelskich, postuluje, by każde dziecko, którego rodzice wyjechali za granicę, było monitorowane przez odpowiednie instytucje np. ośrodki pomocy społecznej.

Modelowo z problemem eurosierot poradziły sobie władze Litwy. Wprowadzono tam uproszczony tryb nadawania prawa do opieki nad dziećmi emigrantów. Wystarczy zaświadczenie z samorządu, że dana osoba jest prawnym opiekunem dziecka, którego rodzice wyjechali za granicę.

Opiekun ma automatycznie takie same prawa, ale i obowiązki, jak normalni rodzice. - Będę
dążył do wprowadzenia takich rozwiązań w Polsce - zapewnia RPD.


 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się