Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gajowa: Powstaną mieszkania, biura, sklepy i hala targowa

Elżbieta Podolska
Zajezdnia na Gajowej
Zajezdnia na Gajowej Szymon Siewior/archiwum
W połowie przyszłego roku zajezdnia na Gajowej zmieni się w wielki plac budowy. Powstaną tam kamienice z funkcją usługową, biurowiec, ale też i hala targowa.

Przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Wewnątrz powstanie nowa uliczka. Zmieni się całe oblicze starych Jeżyc.

CZYTAJ TEŻ:
ZOBACZ ZDJĘCIA STAREJ GAJOWEJ
CENTRUM GAJOWA ZATRZYMANE KRYZYSEM

Od grudnia 2010 roku teren zajezdni świecił pustkami po tym, jak opuścił go ostatni tramwaj. Os lutego 2008 roku właścicielem działki jest portugalska firma REF Eastern Opportunities, która kupiła ją od miasta za kwotę 91 milionów złotych.

- Dla tego terenu uchwalony jest plan zagospodarowania przestrzennego - mówi Stanisław Sipiński, architekt z Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. - W ubiegłym tygodniu zostało podpisane porozumienie partnerskie z miastem w sprawie przebudowy zbiegu ulic Kraszewskiego i Zwierzyniecka. Powstanie nowoczesne skrzyżowanie z systemem świateł. To pozwala na uruchomienie procedury projektowej.

Pracownia Architektoniczna rozpoczyna prace na projektami. Najprawdopodobniej potrwają one do końca tego roku, a pierwsze wizualizacje będą gotowe za około 2 miesiące.

- W drugiej połowie przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane - mówi Stanisław Sipiński. - Powstanie tam osiedle mieszkaniowe, z lokalami usługowymi na dole, biurowiec, ale też i hala targowa z prawdziwego zdarzenia w miejscy starej zajezdni tramwajowej. Na razie wszystkie projekty i ustalenia są w bardzo wstępnej fazie.

Projekt jest o tyle trudny, że część budynków to zabytki, których nie wolno wyburzyć.
- Pozostanie budynek hali tramwajowej i dwa mniejsze, natomiast te pofabryczne zostaną po prostu wyburzone.
Jak twierdzi architekt dzięki temu projektowi z zapomnianej przestrzeni w ciągu 3-4 lat zacznie się wyłaniać nowoczesna architektura.

Ma mieć na nią wpływ bezpośrednie sąsiedztwo jednego z najpiękniejszych parków, czyli Starego ogrodu Zoologicznego, który może także dzięki tej inwestycji nabierze wartości i znajda się chętni do zagospodarowania zabytkowych wybiegów zwierząt i wolier.
- Tak naprawdę w ten sposób chcemy rozpocząć proces przywracania blasku pięknym Jeżycom - dodaje Stanisław Sipiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski